Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Numër rekord rastesh me Covid-19 në Poloni, Lituani, Sllovaki dhe Republikën Çeke

  FrontOnline
  3 vite më parë

  Polonia njoftoi sot se kishte regjistruar një numër rekord prej 1 002 rastesh të reja me Covid-19 në një ditë, ndërkohë që Lituania dhe Sllovakia fqinje kishin regjistruar numrin më të madh ditor që prej fillimit të pandemisë.

  “Shifrat që ne kemi sot janë si rezultat i rikthimit të njerëzve në një jetë të përditshme normale, me rikthimin në punë”, deklaroi zëdhënësi i Ministrisë polake të Shëndetësisë, Wojciech Andrusiewicz.

  Këto raste të reja e çojnë në 78 330 numrin e rasteve të regjistruara në këtë vend, prej 38 milionë banorë, që prej fillimit të epidemisë.

  Ministria e Shëndetësisë njoftoi gjithashtu për 12 të vdekur nga Covid-19 duke e çuar numrin total të viktimave në 2 300 në Poloni.

  Në Sllovaki, 290 raste të reja janë regjistrua duke e çuar në më shumë se 6 500 numrin e rasteve të regjistruara në këtë vend me 5,4 milionë banorë.

  “Ne kemi një rekord të ri. Situara mbetet kritike”, shkruan në Facebook, kryeministri, Igor Matovic.

  Lituania, një vend me 2,8 milionë banorë, ka njoftuar gjithashtu se kishte regjistruar numrin më të madh të rasteve me Covid-19 në një ditë që prej muajit shkurt.

  Këto 99 raste të reja e çojnë në më shumë se 3 600 numrin total të rasteve me Covid-19.

  Republika Çeke ka regjistruar më shumë se 2 100 raste të reja me Covid-19, pasi kishte regjistruar një ditë më parë një numër rekord prej 3 130 kontaminime të rja me koronavirusin e ri.

  Si të kurseni mbi 350 kilovatë/orë në muaj me një investim të thjeshtë, tregon Idriz Ferati, drejtor i Auditimit në…
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Pentagoni raportoi se një kontraktor amerikan u vra dhe pesë trupa ushtarake amerikane, si dhe një kontraktor tjetër, u plagosën në një...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Drejtori i Përgjithshëm i platformës jashtëzakonisht të njohur “TikTok”, Shou Zi Chew, dëshmoi dje për më shumë se pesë orë përpara komisionit...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Në bashkëbisedimin që ka zhvilluar në Londër në Institutin Mbretëror të Marrëdhënieve Ndërkombëtare, kryeministri Edi Rama është pyetur në lidhje me fjalimin...
  Të tjera
  Lajme24 Mars 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, së bashku me kabinetin e tij qeveritar, ka bërë homazhe në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit” në...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  “Jemi në mes të procesit për anëtarësimin në NATO. Turqia ka njoftuar se do ta ratifikojë kërkesën tonë para zgjedhjeve. Të njëjtën...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Çdo përpjekje e Ukrainës për të marrë gadishullin e Krimesë do të ishte një arsye për Rusinë që të përdorte “absolutisht çdo...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Disa lëkundje tërmeti janë ndjerë në orët e para të ditës së sotme në zonën mes Korçës dhe Ersekës. Sipas IGJEUM lëkundja...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Franca është e përfshirë nga protestat e dhunshme, kundër reformës së pensioneve. Një ditë me parë protestat degjeneruar në përleshje në të...
  Lajme24 Mars 2023
  Kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku ka alarmuar se si Trusti është duke humbur nga gjysmë milion euro në ditë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.