×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Numër i madh i infeksioneve të reja, OBSH-ja identifikon rrezikun e ri nga COVID-19

  FrontOnline
  25 Qershor 2020

  Drejtori i përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus ka shpjeguar një problem të ri nga numri i madh i infeksioneve globale me koronavirus.

  Ndërsa 1 milion raste të reja të koronavirusit konfirmohen në të gjithë botën në javë, Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) ka paralajmëruar se spitalet po përballen me mungesë të koncentratorëve të oksigjenit të nevojshëm për të mbështetur frymëmarrjen e pacientëve me Covid-19 që vuajnë nga shqetësimi i frymëmarrjes, raporton Reuters.

  “Shumë vende tani po përjetojnë vështirësi në marrjen e përqendruesve të oksigjenit,” tha drejtori i përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus.

  “Kërkesa aktualisht po tejkalon furnizimin”, shtoi ai.

  Agjensia shëndetësore ka blerë 14,000 përqendrues oksigjeni nga prodhuesit dhe planifikon t’i dërgojë ato në 120 vende në javët e ardhshme, tha Tedros.

  Një 170,000 përqendrues të tjerë – me vlerë rreth 100 milion dollarë amerikanë – do të jenë potencialisht të disponueshëm gjatë gjashtë muajve të ardhshëm.

  Rastet në të gjithë botën kaluan 9.4 milionë të enjten, me OBSH duke thënë se pritet që infeksionet globale të kalonin 10 milionë deri në fund të javës. Të paktën 480,000 njerëz kanë vdekur deri më tani. /

  Punimet në rrjet, KEDS njofton për vendet që s’do të kenë rrymë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Dronët ukrainas kanë goditur një sistem të mbrojtjes ajrore S-400 Triumph pranë qytetit rus të Belgorodit. Mediet ukrainase raportojnë se sulmi është...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  60-vjeçari i arrestuar javën e kaluar për vrasjen e reperit Tupac Shakur doli për herë të parë në gjykatë të mërkurën në...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Një varkë prej druri e mbushur me 280 njerëz që mbërriti në ishullin Kanarie të El Hierro mendohet të jetë anija më...
  Të tjera
  Lajme04 Tetor 2023
  Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock nesër do të vizitojë Shqipërinë ku do të takohet edhe me ministrat e jashtëm të Kosovës...
  Lajme04 Tetor 2023
  Policia dhe Dogana e Kosovës kanë parandaluar kontrabandimin me mallra. Në rrugën malore të fshatit Malinë të Maqedonisë së Veriut që lidhet...
  Sport04 Tetor 2023
  Trepça ka fituar ndaj Tindastollit në kualifikimet për FIBA Europe Cup. Mitrovicasit fituan me rezultat 69:77. Mikaile Tmusic me 22 pikë dhe...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky deklaroi se Ukraina do të bëjë gjithçka për të ruajtur mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe Evropës në...
  Vip04 Tetor 2023
  Aktorja Julia Ormond e ka paditur producentin Harvey Weinstein për sulm seksual. Në padinë e ngritur të mërkurën dhe të siguruar nga...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Senati amerikan ka miratuar emërimin e James O’Brien si Ndihmës-Sekretar i Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike. O’Brien ka fituar besimin e 67...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.