Bota/Rajoni

“Nuk do ketë më luftë në Tokë” falë armëve bërthamore të Koresë së Veriut, thotë Kim Jong Un

“Nuk do ketë më luftë në Tokë” falë armëve bërthamore të Koresë së Veriut, thotë Kim Jong Un
21:21 | 28 Korrik 2020

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un, tha se vendi i tij nuk do të ketë më nevojë për të luftuar, sepse arsenali i tij bërthamor garanton sigurinë e tij, sipas mediave shtetërore të Koresë së Veriut.

“Me parandaluesin tonë të besueshëm dhe efektiv të vetë-mbrojtjes bërthamore, nuk do të ketë më luftë në këtë tokë dhe siguria dhe e ardhmja e vendit tonë do të sigurohen përgjithmonë”, citohet të ketë thënë Kim në një fjalim, për të cilin Agjencia Qendrore e Lajmeve e Koresë së Veriut (KCNA) raportoi të marten.

Duke folur me një grup veteranësh, Kim tha se armët bërthamore do të lejonin Korenë e Veriut të mbrohej vetë “kundër çdo presioni të lartë dhe kërcënimeve ushtarake të imperialistëve dhe forcave armiqësore”.

Koreja e Veriut ka vite që e ka vlerësuar “ndjekjen e saj të armëve bërthamore” si thjesht mbrojtëse dhe ka për qëllim të pengojë përpjekjet për pushtim ose ndryshim të regjimit.

Kredi me afat rekord të shqyrtimit dhe aprovimit

Të tjera