Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Novosti: Gjuriq zgjedhja e parë për ministër të jashtëm të Serbisë

  FrontOnline
  3 vite më parë

  Përbërja e Qeverisë së ardhshme të Serbisë duhet të dihet deri në fund të muajit, dhe një nga kandidatët më seriozë për shefin e ardhshëm të diplomacisë për momentin është Marko Gjuriq, drejtor i të ashtuquajturës Zyre Serbe për Kosovën

  Siç shkruan gazeta serbe “Novosti” shumë e shohin praninë e tij në delegacion, të udhëhequr nga Presidenti serb Aleksandar Vuçiç në bisedimet në Uashington dhe Bruksel, si një shenjë që Gjuriq po llogaritet seriozisht si pasardhës i Ivica Daçiqit si ministër i jashtëm.

  Tani për tani, është e sigurt që SNS, si një fituese bindëse në zgjedhjet e qershorit, do të mbajë pozicionet më të forta dhe kush do të ulet në vendet e mbetura ministrore do të varet nga fakti nëse Vuçiq vendos të formojë një aleancë me një parti politike apo të shkojë në një lloj qeveritë e përqendrimit.

  Sipas “Novosti”, fillimisht kishte një mundësi që SNS të formonte një qeveri me vetëm një parti, por tani shanset po rriten që ai të jetë akoma një koalicion i gjerë me SPS dhe SPAS, i cili do të kufizohej në një vit e gjysmë. Sipas kësaj të përditshmeje pritet të ketë një konsensus të gjerë që ka të bëjë me zgjidhjen e nyjes së Kosovës, reformat e vazhdueshme dhe sfidat e mëdha ekonomike që pasojnë pandeminë,

  Si të kurseni mbi 350 kilovatë/orë në muaj me një investim të thjeshtë, tregon Idriz Ferati, drejtor i Auditimit në…
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Bashkisë së Bordosë i është vënë zjarri nga protestuesit në Francë. Më shumë se një milion njerëz dolën në rrugë në të...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Pentagoni raportoi se një kontraktor amerikan u vra dhe pesë trupa ushtarake amerikane, si dhe një kontraktor tjetër, u plagosën në një...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Drejtori i Përgjithshëm i platformës jashtëzakonisht të njohur “TikTok”, Shou Zi Chew, dëshmoi dje për më shumë se pesë orë përpara komisionit...
  Të tjera
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Në bashkëbisedimin që ka zhvilluar në Londër në Institutin Mbretëror të Marrëdhënieve Ndërkombëtare, kryeministri Edi Rama është pyetur në lidhje me fjalimin...
  Front TV24 Mars 2023
  Sot shënohet 24-vjetori i fillimit të sulmeve të NATO-s ndaj caqeve ushtarake policore serbe. 24 vjet më parë NATO ndërhyri për të...
  Vip24 Mars 2023
  Aktori Evis Pupa është një tjetër personazh brenda shtëpisë së “Big Brother Vip”, i cili me qetësinë e tij ka arritur që...
  Lajme24 Mars 2023
  Kryesia e Partisë Socialdemokrate (PSD), me rastin e shënimit të 25-vjetorit të Epopesë së Dukagjinit, ka bërë homazhe në Kompleksin Memorial “Dëshmorët...
  Lajme24 Mars 2023
  Ekipet e “Xhenios” të Gardës Kombëtare të Forcës së Sigurisë së Kosovës kanë nisur ndërtimin e urës mobile në fshatin Aqarevë të...
  Lajme24 Mars 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, së bashku me kabinetin e tij qeveritar, ka bërë homazhe në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit” në...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.