Bota/Rajoni

Novosti: Gjuriq zgjedhja e parë për ministër të jashtëm të Serbisë

Novosti: Gjuriq zgjedhja e parë për ministër të jashtëm të Serbisë
09:24 | 14 Shtator 2020

Përbërja e Qeverisë së ardhshme të Serbisë duhet të dihet deri në fund të muajit, dhe një nga kandidatët më seriozë për shefin e ardhshëm të diplomacisë për momentin është Marko Gjuriq, drejtor i të ashtuquajturës Zyre Serbe për Kosovën

Siç shkruan gazeta serbe “Novosti” shumë e shohin praninë e tij në delegacion, të udhëhequr nga Presidenti serb Aleksandar Vuçiç në bisedimet në Uashington dhe Bruksel, si një shenjë që Gjuriq po llogaritet seriozisht si pasardhës i Ivica Daçiqit si ministër i jashtëm.

Tani për tani, është e sigurt që SNS, si një fituese bindëse në zgjedhjet e qershorit, do të mbajë pozicionet më të forta dhe kush do të ulet në vendet e mbetura ministrore do të varet nga fakti nëse Vuçiq vendos të formojë një aleancë me një parti politike apo të shkojë në një lloj qeveritë e përqendrimit.

Sipas “Novosti”, fillimisht kishte një mundësi që SNS të formonte një qeveri me vetëm një parti, por tani shanset po rriten që ai të jetë akoma një koalicion i gjerë me SPS dhe SPAS, i cili do të kufizohej në një vit e gjysmë. Sipas kësaj të përditshmeje pritet të ketë një konsensus të gjerë që ka të bëjë me zgjidhjen e nyjes së Kosovës, reformat e vazhdueshme dhe sfidat e mëdha ekonomike që pasojnë pandeminë,

Loja e madhe ka filluar nga 31 Janar dhe vazhdon deri me 2 Shkurt në Petrol Company

Të tjera