Bota/Rajoni

Njihuni me 10 rusët më të pasur në botë

Njihuni me 10 rusët më të pasur në botë
19:57 | 19 Shtator 2020

Njerëzit më të pasur rusë në botë janë biznesmenë dhe investitorë shumë të pasur me aksione në minerale, banka, madje edhe klube të njohura të futbollit.

Megjithatë një emër mungon, Vladimir Putin.

Nuk dihet me saktësi se sa vlen kreu i shtetit rus.

Më 2017, në një seancë gjyqësore të senatit, kritiku i hapur i Putinit, Bill Browder vlerësoi se Putin ka ‘grumbulluar 200 miliardë dollarë” duke e përshkruar atë si “një nga njerëzit më të pasur në botë”.

10. Mikhail Fridman = 13.6 miliardë dollarë

9. Viktor Vekselberg = 14.8 miliardë dollarë

8. Andrey Melnichenko = 15.5 miliardë dollarë

7. Roman Abramovich = 15.8 miliardë dollarë

6. Vagit Alekperov = 16.1 miliardë dollarë

5. Alexey Mordashov = 18.2 miliardë dollarë

4. Alisher Usmanov = 18.8 miliardë dollarë

3. Leonid Mikhelson = 19.5 miliardë dollarë

2. Vladimir Lisin = 20 miliardë dollarë

1. Vladimir Potanin = 26.1 miliardë dollarë

 

Kush ështe kosovari THE VICTOR që synon tregun e jashtëm? (video)

Të tjera