×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Njerëzit që e kanë këtë grup gjaku janë më të shëndetshëm

  FrontOnline
  04 Tetor 2023

  Organizëm më rezistent kanë njerëzit me grupin e gjakut 0. Kanë më pak shanse të vuajnë nga sëmundje kardiovaskulare, si goditje në tru dhe infarkt. Po ashtu, në mesin e tyre ka më pak të sëmurë nga çmenduri dhe Alzheimer, si dhe janë rezistent ndaj kancerit të pankreasit dhe stomakut.

  Pse grupi i gjakut 0 është më i shëndetshmi?

  Sepse gjaku i këtij grupi përmban më pak molekula që mund të shkaktojnë mpiksjen e gjakut, dhe sulmet në zemër dhe goditjet në tru shpesh shkaktohen nga mpiksja e gjakut. Përveç kësaj, ajo që është e mirë për zemrën është e mirë për trurin dhe shumë faktorë rreziku për sëmundjet kardiovaskulare janë gjithashtu faktorë rreziku për sëmundjet mendore./FrontOnline/

  Përfito FALAS një pushim për çift në Budva
  Nga Rubrika
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Për shkak të rrezikut të mundshëm për shëndetin e njerëzve, çaji i mentes, i cili përmban lëndë të parë të furnizuar nga...
  Lifestyle06 Dhjetor 2023
  Me ditë më të ftohta ka ardhur stina e virozave dhe ftohjeve dhe si shoqërues besnik i sëmundjeve të tilla më së...
  Lifestyle06 Dhjetor 2023
  Dashi Ka një ekuilibër të mirë të ideve të vjetra dhe të reja që filtrojnë nëpër kokën tuaj sot, duke e bërë...
  Të tjera
  Sport06 Dhjetor 2023
  Newcastle mund t’i bllokohet transferimi i David de Geas nga Liga Premier. Magpies duan ta transferojnë ish-portierin e Manchester United pasi numri...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Rrahman Jasharaj nga Sindikata e Bashkuar e Arsimit në Kosovë, ka kritikuar ministren e Arsimit, Arbërie Nagavci pasi sipas tij, kjo e...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, deklaroi se draft-statuti për Asociacionin, të cilin e ka pranuar nga ndërmjetësit e...
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë akuzuar katër ushtarë rusë për krime lufte, për veprimet e tyre ndaj një amerikani gjatë pushtimit...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka marrë pjesë në organizimin e Ambasadës së Finlandës me rastin e...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, u takua ditën e sotme me Drejtoreshën Rezidente të Programit për Kosovë nga Instituti Republikan...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.