[wp-story]

Bota/Rajoni

Njëmbëdhjetë të vdekur, përfshirë tre fëmijë, nga zjarri në një ndërtesë banimi në Çeki

Njëmbëdhjetë të vdekur, përfshirë tre fëmijë, nga zjarri në një ndërtesë banimi në Çeki
09:39 | 09 Gusht 2020

Policia e Republikës Çeke është duke i hetuar rrethanat e një zjarri, nga i cili mbetën të vdekur 11 persona, përfshirë tre fëmijë.

Zjarri shpërtheu të shtunën pasdite në një ndërtesë të banimit kolektiv në qytezën Bohumin.

Ky zjarr është cilësuar si më i rëndi në historinë e shtetit të Evropës Qendrore, shkruan BBC.Gjashtë persona vdiqën nga zjarri, ndërsa pesë të tjerë pasi kërcyen nga ballkoni i katit të njëmbëdhjetë, duke u munduar të shpëtojnë nga flakët.

Për më tepër, dhjetë persona, përfshirë dy zjarrfikës dhe një polic, pësuan lëndime.Guvernatori i rajonit Moravia-Silesia, Ivo Vondrak, tha se zjarri duket se është shkaktuar qëllimisht.Sipas dëshmitarëve, një burrë u prangos nga policia pasi pranoi me qetësi se e ka shkaktuar zjarrin.

Ministri i Brendshëm çek, Jan Humacek, tha se kjo është një tragjedi e madhe, që duhet se paraqet kulmin e një konflikti të gjatë mes fqinjëve./ Gazeta Express

Bonus dhe Premium Kartela të cilat po i ofron Petrol Company, kartelat më të kërkuara nga klientët

Të tjera