×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Një vit nga aneksimi i territoreve ukrainase, Putin feston në sheshin e kuq

  FrontOnline
  30 Shtator 2023

  Mijëra njerëz u mblodhën sot në Sheshin e Kuq të Moskës për të festuar përvjetorin e parë të aneksimit të katër rajoneve të Ukrainës. Organizatorët po shpërndanin flamuj rusë për turmën.

  Skena ishte e rrethuar nga ekrane gjigante që projektonin sloganin “një komb, një familje, një Rusi”, siç titullohet edhe kjo ngjarje.

  Mbi të ishte mbishkrimi “Donbass është Rusia e Re”, një referencë për planin për të krijuar një territor rus në Ukrainën jugore dhe lindore, i cili denoncohet si “imperialist” nga Kievi.

  Në fund të shtatorit 2022, presidenti rus Vladimir Putin nënshkroi dokumentet me të cilat provincat e Ukrainës Donetsk, Luhansk, Zaporizhia dhe Kherson u aneksuan në Rusi.

  Menjëherë ai u shfaq në një koncert festiv në Sheshin e Kuq dhe duke iu drejtuar banorëve të këtyre zonave duke ju thënë: “Mirëserdhët në shtëpi”.

  Aneksimet u dënuan nga Kievi dhe vendet perëndimore, të cilët i konsideruan “të paligjshme”./FrontOnline/

  Përfito FALAS një pushim për çift në Budva
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni04 Dhjetor 2023
  Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky thotë se lufta me Rusinë po hyn në një fazë të re pasi luftimet dimërore rifillojnë pas një...
  Bota/Rajoni04 Dhjetor 2023
  Maqedonia është tronditur nga vrasje e një 14 vjeçarje nga Shkupi dhe një 74 vjeçari të cilët u gjetën të vdekur në...
  Bota/Rajoni04 Dhjetor 2023
  Kaosi ishte sërish kryefjalë e Kuvendit të Shqipërisë. Deputetët e opozitës hodhën sërish tymuese dhe u përplasën me gardën. Deputeti Flamur Noka...
  Të tjera
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Një grua ka lindur foshnjen e saj, para kohe. Rasti dyshohet të ketë ndodhur si pasojë e dhunës fizike të shkaktuar nga...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Avokatja kosovare nga Suedia, Arlinda Loncari, është deklaruar duke dhënë detaje nga ajo se çfarë ka gjetur dhe çfarë ka lexuar prej...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Çmimi i derivateve në bursën ndërkombëtare ka shënuar të hënën ulje. I njëjti ritëm po vazhdon edhe në Kosovë. Gjatë kësaj periudhe,...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Rrjeti i Grave të Kosovës (RrGK) po vlerëson se dënimet minimale për vrasësit e grave, po u lënë hapësirë abuzuesve që të...
  Opinione04 Dhjetor 2023
  Nga Kaspar Villiger: I Kur njerëzit veprojnë me përgjegjësi vetjake kjo sjell shumë përfitime për shoqërinë. Ata që kujdesen për veten nuk...
  Vip04 Dhjetor 2023
  Ashtu papritur, një ditë më parë morëm vesh se ylli shqiptar Dua Lipa i ka dhënë fund romancës me regjisorin Romain Gavras,...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.