Bota/Rajoni

Një virus i ri është zbuluar në Kinë, 35 persona janë infektuar

Një virus i ri është zbuluar në Kinë, 35 persona janë infektuar
10:42 | 10 Gusht 2022

Një lloj i ri henipavirusi me origjinë nga kafshët, Langia henipavirus, që mund të infektojë njerëzit është gjetur në provincën Shandong të Kinës lindore dhe në provincën Henan të Kinës qendrore, dhe deri më tani ka infektuar 35 njerëz në të dy provincat, sipas një artikulli të botuar në New. Anglia Journal of Medicine (NEJM) nga shkencëtarë nga Kina dhe Singapori.

Një lloj i ri henipavirus u gjet në mostrat e fytit nga pacientët febrilë në Kinën lindore me një histori kontakti të fundit me kafshët, raporton Nova.rs , duke cituar Global Times .

Shkencëtarët e përfshirë në studim vunë në dukje se ky henipavirus i sapo zbuluar, i cili mund të ketë ardhur nga kafshët, ka qenë i lidhur me disa raste febrile, me njerëz të infektuar që përjetojnë simptoma duke përfshirë ethe, lodhje, kollë, anoreksi, mialgji (dhimbje muskulore) dhe vjellje.

Hulumtimi i mëtejshëm tregoi se 26 nga 35 rastet e infeksionit me henipavirusin Langia në provincat Shandong dhe Henan zhvilluan simptoma klinike si ethe, nervozizëm, kollë, anoreksi, mialgji, nauze, dhimbje koke dhe të vjella.

Henipavirus është një nga shkaqet e rëndësishme të zoonozës në rajonin e Azi-Paqësorit, raportoi media e Shangait thepaper.cn, duke vënë në dukje se si virusi Hendra (HeV) dhe virusi Nipah (NiV) nga kjo gjini dihet se janë në gjendje të infektojnë njerëzit përmes frutave. lakuriqët e natës, të cilët janë nikoqirë natyralë të të dy viruseve.

Henipavirusi mund të shkaktojë sëmundje të rënda tek kafshët dhe njerëzit dhe klasifikohen si viruse të nivelit 4 të biosigurisë me një shkallë vdekshmërie midis 40-75 përqind, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), duke vënë në dukje se kjo është shumë më e lartë se shkalla e vdekshmërisë së virusit korona.

Megjithatë, aktualisht nuk ka asnjë vaksinë ose trajtim për henipavirusin dhe trajtimi i vetëm është kujdesi mbështetës për të menaxhuar komplikimet.

Rastet e henipavirusit Langia deri më tani nuk kanë qenë fatale ose shumë serioze, kështu që nuk ka nevojë për panik, tha Wang Linfa, një profesor në Programin e Sëmundjeve Infektive Emerging në Shkollën Mjekësore Duke-NUS, i cili u përfshi në studim, duke shtuar se kjo është ende një arsye për alarm sepse shumë viruse që ekzistojnë në natyrë kanë rezultate të paparashikueshme kur infektojnë njerëzit.

Deri më tani, nuk është gjetur asnjë grupim domethënës hapësinor ose kohor i henipavirusit Langia, që do të thotë se transmetimi i virusit nga njeriu te njeriu nuk është vërtetuar, megjithëse raportet e mëparshme sugjerojnë se virusi mund të transmetohet nga personi në person.

Koronavirusi nuk do të jetë sëmundja e fundit infektive që do të shkaktojë një pandemi në mbarë botën, sepse sëmundjet e reja infektive do të kenë një ndikim në rritje në jetën e përditshme të njerëzve – tha Wang Xinyu, zëvendëskryemjeku në departamentin e sëmundjeve infektive të Spitalit Huashan në Universitetin Fudan./FrontOnline/

Shumë sport në platformën Artmotion, sezoni i ri në ligat më të forta të botës sjellë shumë ekskluzivitete

Të tjera