×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Një varkë e vogël me 280 njerëz mbërrin nga Afrika Perëndimore në Kanarie

  FrontOnline
  04 Tetor 2023

  Një varkë prej druri e mbushur me 280 njerëz që mbërriti në ishullin Kanarie të El Hierro mendohet të jetë anija më e mbushur me emigrantë që ka arritur në arkipelagun spanjoll pasi ka kaluar rrugën e rrezikshme të Atlantikut nga Afrika perëndimore.

  Më shumë se 500 njerëz arritën në El Hierro, pasi kontrabandistët përfituan nga moti më i qetë i vjeshtës për të transportuar njerëzit në Kanarie. Shërbimet e urgjencës raportuan se një tjetër varkë mbërriti me 79 persona, ndërsa 127 të tjerë u shpëtuan nga deti, raporton “Guardian”, transmeton Klankosova.tv.

  Shërbimi i shpëtimit detar i Spanjës tha se një nga anijet e saj kishte shoqëruar varkën më të populluar, e cila mbante 268 burra, dy gra dhe 10 fëmijë, në portin e La Restinga.

  Txema Santana, një gazetar i specializuar për migracionin dhe ish-këshilltar i qeverisë rajonale të Kanareve, tha se kurrë nuk kishte parë kaq shumë njerëz të mbërrinin me një varkë të vogël të vetme, ose kajuko.

  “Gjatë gjithë kohës që e kam ndjekur këtë rrugë nga afër, nuk kam parë kurrë një kajuko me kaq shumë njerëz në bord”, shkroi ai në X, i njohur më parë si Twitter. “Ata ishin shumë me fat që arritën në tokë. Kur shohin se sa larg kanë arritur në hartë, ata nuk do ta besojnë atë”.

  Importuesi nga SHBA-ja: Devolli Corporation me standarde amerikane
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni02 Dhjetor 2023
  Një tërmet me magnitudë 5.7 ballë të shkallës Rihter goditi rajonin Tarapacá në Kili, njoftoi sot Qendra Sizmologjike Evropiane-Mesdhetare (EMSC), transmeton FrontOnline....
  Bota/Rajoni02 Dhjetor 2023
  Një 84-vjeçar humbi jetën, dy persona u plagosën dhe shtëpia u shkatërrua nga një shpërthim që ndodhi në një shtëpi në kryeqytetin...
  Bota/Rajoni02 Dhjetor 2023
  Fluturimet në aeroportin e dytë më të madh të Gjermanisë janë anuluar deri në mesditë. Dëbora e madhe përmbyti kryeqytetin e Bavarisë...
  Të tjera
  Vip02 Dhjetor 2023
  Situata mes Bucit dhe Santianës i ka habitur edhe banorët e tjerë të Big Brother VIP Kosova. Por banorët më afër i...
  Vip02 Dhjetor 2023
  Banoret e Big Brother VIP Kosova, Linda dhe Alba kanë komentuar për ngjarjen që ndodhi mes Santianës dhe Bucit. Sipas Albës “i...
  Vip02 Dhjetor 2023
  Ardi ka biseduar me banorët dhe iu ka thënë se “pak ju ka lodhë konkurrenca brenda”. Ai ka thënë gjithashtu se “me...
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Për BE-në, kapitulli 35 është bërë mjet shantazhi për të detyruar Serbinë të njohë Kosovën, tha sot i sanksionuari i SHBA-ve dhe...
  Vip02 Dhjetor 2023
  Tensionet e brendshme në shtëpinë e Big Brother VIP Kosova kanë rezultuar në një përplasje të hapur mes dy banorëve, Santianës dhe...
  Sport02 Dhjetor 2023
  Real Madridi mbetet si kryesues i garës për të siguruar një marrëveshje për të nënshkruar me Kylian Mbappe në vitin 2024. Los...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.