×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Një tërmet i fuqishëm godet Zelandën e Re, frikë për cunami

  FrontOnline
  18 Qershor 2020

  Një tërmet me madhësi 7.4 ka tronditur Zelandën e Re me një epiqendër në Ishujt Kermadec rreth 710 kilometra larg bregdetit të Gisborne, në lindje të ishullit të Veriut

  Sipas mediave të huaja, mijëra banorë vendas raportuan se kanë ndjerë tërmetin dhe disa banorë në vijën bregdetare lindore të vendit u urdhëruan të evakuohen në vendet me lartësi më të madh, si një masë paraprake.

  Me një fuqi prej 7.4 të shkallës Rihter do të thotë që tërmeti është në pesë më të fuqishmit deri më tani këtë vit, megjithëse nuk ka raporte për dëme.

  Autoritetet e urgjencës që monitorojnë për çdo shenjë të cunamit kanë thënë se nuk ka asnjë kërcënim dhe kushdo që është evakuuar mund të kthehet në shtëpi.

  Tërmeti thuhet se goditi pranë Ishujve Kermadec, rreth 710 km larg Gisborne, në bregdetin lindor të ishullit të Veriut.

  Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës ‘Adem Jashari’ LKIA me rekord të ri në nr. të udhëtarëve dhe fluturimeve
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni01 Dhjetor 2023
  Ministri i Jashtëm i RMV-së, Bujar Osmani sot deklaroi se me vendimit e fundit të Këshillit Ministror është shpëtuar OSBE. Ai në...
  Bota/Rajoni01 Dhjetor 2023
  Antony Blinken iu kundërpërgjigj pretendimeve të Hamasit se SHBA-ja dhe Izraeli i dhanë fund armëpushimit sepse dëshironin që armiqësitë të rifillonin mes...
  Bota/Rajoni01 Dhjetor 2023
  Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha të premten se i ka thënë presidentit të Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, se ka...
  Të tjera
  Bota/Rajoni01 Dhjetor 2023
  Antony Blinken iu kundërpërgjigj pretendimeve të Hamasit se SHBA-ja dhe Izraeli i dhanë fund armëpushimit sepse dëshironin që armiqësitë të rifillonin mes...
  Lajme01 Dhjetor 2023
  Policia e Kosovës ka njoftuar se ka arrestuar dy persona të dyshuar për vrasjen e Liridona Murselit. Rastin përFront Online e ka...
  Lajme01 Dhjetor 2023
  Në Gjykatën Themelore të Prizrenit kanë arritur, nën përcjelljen e rreptë të policisë, katër të arrestuarit që dyshohen për pjesëmarrje në grabitjen...
  Lajme01 Dhjetor 2023
  Gjykata Komerciale e ka pezulluar edhe në rivendosje ndërtimin e Rrugës A. Lajmin për Gazetën Express e ka konfirmuar zëdhënësja e Gjykatës...
  Bota/Rajoni01 Dhjetor 2023
  Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha të premten se i ka thënë presidentit të Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, se ka...
  Vip01 Dhjetor 2023
  Banorja e Big Brother VIP Kosova, Linda ka bërë një bisedë me disa nga banorët e tjerë. Ajo ka thënë se Blero...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.