×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Një pjesë e Gjermanisë do të dënojë me gjobë të gjithë ata që japin informata të rreme për Coronavirus

  FrontOnline
  30 Shtator 2020

  Shteti perëndimor gjerman i Vestfalisë Veriore dëshiron të godasë njerëzit që japin informacion të rremë për shpërthimin e Covid-19 në restorante, kafene ose parukeri.

  Njerëzit të cilët nuk arrijnë të japin detaje të sakta të kontaktit për institucionet për të mundësuar gjurmimin e kontakteve përballen me një gjobë prej 250 €, raporton RP Online.

  Ministri i shëndetit Karl-Josef Laumann, i Demokratëve të Krishterë të qendrës së djathtë, njoftoi planet e këtij vendimi ditën e sotme.

  Gjoba do t’i vihet çdo personi që jepte detaje të gabuara. Shuma e gjobës dhe masat e mëtejshme në shtetin më të populluar të Gjermanisë do të përcaktohen në Ligjin e Mbrojtjes nga Coronavirus të enjten.

  Të martën, Kancelarja Angela Merkel dhe udhëheqësit e 16 shteteve të Gjermanisë ranë dakord të shtrëngojnë masat Covid-19 në të gjithë vendin.

  Në këto vende nuk do të ketë rrymë për shkak të punimeve
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni30 Shtator 2023
  Mijëra njerëz u mblodhën sot në Sheshin e Kuq të Moskës për të festuar përvjetorin e parë të aneksimit të katër rajoneve...
  Bota/Rajoni30 Shtator 2023
  Gjithnjë e më shumë të rinj po përfshihen në luftën e bandave që është ndezur në Suedi muajt e fundit, tha të...
  Bota/Rajoni30 Shtator 2023
  Nju Jork ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme pas përmbytjeve që prekën vendin. Shumë prej sistemeve të metrosë, rrugëve dhe autostradave të qytetit...
  Të tjera
  Bota/Rajoni30 Shtator 2023
  Gjithnjë e më shumë të rinj po përfshihen në luftën e bandave që është ndezur në Suedi muajt e fundit, tha të...
  Sport30 Shtator 2023
  Roma e ka nisur në mënyrë të shëmtuar sezonin e ri në Serie A dhe pas gjashtë ndeshjeve të para për Giallorosët...
  Lajme30 Shtator 2023
  Franca emëroi diplomatin Rene Troccaz si të dërguar të posaçëm për rajonin e Ballkanit Perëndimor. Në një njoftim të ministrisë së Jashtme...
  Sport30 Shtator 2023
  Superliga e Kosovës në futboll do të vazhdojë këtë fundjavë me xhiron e tetë. Kjo xhiro do të sjellë dy super derbi,...
  Bota/Rajoni30 Shtator 2023
  Nju Jork ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme pas përmbytjeve që prekën vendin. Shumë prej sistemeve të metrosë, rrugëve dhe autostradave të qytetit...
  Lajme30 Shtator 2023
  Raportuesi përgjegjës për Ballkanin Perëndimor i partisë FDP në Bundestagun gjerman, Thomas Hacker, për deklarimit të Milan Radoiçiq se ka marrë pjesë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.