Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Një person i armatosur merr peng rreth nëntë njerëz në kryeqytetin e Gjeorgjisë

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Një person i armatosur që ende nuk është identifikuar i ka marrë peng rreth nëntë persona në një organizatë mikrofinanciare në kryeqytetin e Gjeorgjisë, Tbilisi, njoftoi të premten policia e këtij vendi.

  Ende nuk dihet se cilat janë kërkesat e pengmarrësit. Policia e ka bllokuar zonën ku ka ndodhur rasti, në qendër të qytetit, shkruan Reuters.

  Muajin e kaluar, një person i armatosur mori peng 43 persona gjatë plaçkitjes së një banke në qytezën Zugdidi, që shtrihet në pjesën perëndimore të Gjeorgjisë.

  Ai u zhduk pa gjurmë pasi iu dhanë 500.000 dollarët që i kërkoi, ndërsa pengjet i liroi pasi iu plotësua kërkesa.

  Ndryshe, Gjeorgjia është shtet me popullsi mjaft të varfër. Ky vend radhitet i 116-i në botë për vlerën e GDP-së, ndërsa shkalla e papunësisë vitin e kaluar ishte 11.6 për qind. Paga mesatare në Gjeorgji vitin e kaluar ishte 250 euro në muaj.

  Përpos pagave të ulëta, ky shtet gjithashtu ka deficit të madh tregtar. Gjatë vitit 2019, Gjeorgjia eksportoi mallra me vlerë prej 3.8 miliardë dollarësh, por importoi 9.5 miliardë dollarë mallra.

  Punimet në rrjet, KEDS njofton se këto vende do të mbesin pa rrymë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni26 Mars 2023
  NATO ka kritikuar Rusinë për retorikën e saj bërthamore “të rrezikshme dhe të papërgjegjshme” lidhur me vendosjen e mundshme të armëve bërthamore...
  Bota/Rajoni26 Mars 2023
  Politikanja serbe Rada Trajkoviq, ka folur rreth kërcënime me jetë që i merr. Trajkoviq në Podcastin “Snaga Uma” (Fuqia e mendjes) tha...
  Bota/Rajoni26 Mars 2023
  Departamenti amerikan i Mbrojtjes tha se nuk ka indikacione se Rusia po përgatitet të përdorë armë bërthamore, pasi Moska njoftoi se do...
  Të tjera
  Lajme26 Mars 2023
  Si pasojë e vetaksidentit në afërsi te Rrethi në Prishtinë, një person ka pësuar lëndime trupore. Personi i lënduar është dërguar për...
  Bota/Rajoni26 Mars 2023
  Departamenti amerikan i Mbrojtjes tha se nuk ka indikacione se Rusia po përgatitet të përdorë armë bërthamore, pasi Moska njoftoi se do...
  Lajme26 Mars 2023
  Kryetari i Prishtinës Përparim Rama, ka publikuar një video ku shihet duke u pastruar rrugët e kryeqytetit. “E diele. Prishtina e pastër”,...
  Lajme26 Mars 2023
  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka drekuar sot me homologun kosovar Albin Kurti në Tiranë. Rama tha se gjatë këtij takimi, kanë...
  Lajme26 Mars 2023
  Ka përfunduar takimi në mes të Kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama dhe homologut të Kosovës, Albin Kurti. Temë e diskutimit në takimin...
  Lajme26 Mars 2023
  Ilir Gashi, zyrtar i PDK-së dhe njëherësh anëtar i kësaj partie në KQZ, ka thënë se pret që edhe tri ligje të...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.