×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Një nga tri viktimat e sulmit me thikë në Angli është qytetar amerikan

  FrontOnline
  22 Qershor 2020

  Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Britani të Madhe, Woody Johnson, ka konfirmuar se në mesin e tri viktimave të sulmit me thikë në Reading të Anglisë është një qytetar amerikan.

  Autoritetet britanike e kanë shpallur zyrtarisht incident terrorist sulmin që dyshohet se u krye nga një person me prejardhje nga Libia, që ishte i njohur për autoritetet. I dyshuari quhet Khairi Saadallah dhe ishte i njohur për shërbimin e inteligjencës.

  Përmes një postimi në rrjetet sociale, ambasadori amerikan shprehu ngushëllime për familjet e personave të vrarë në këtë sulm, shkruan “Reuters”.

  “Për pikëllimin tonë të madh, këtu përfshihet një qytetar amerikan. Mendimet tona janë me të gjithë të prekurit. Ne absolutisht e dënojmë sulmin dhe ua kemi ofruar asistencën tonë organeve britanike të sundimit të ligjit”, shkroi ai në Twitter.

  Amerikani i vrarë në këtë sulm është identifikuar si Joe Ritchie-Bennett, 39 vjeç. Ai kishte jetuar në Britani të Madhe për 15 vjet.

  Në mesin e viktimave është edhe mësuesi britanik, James Furlong, 36 vjeç.

  Petrol Company zbret çmimet në Ditën e Verës: Benzinë 1.70 euro dhe Diesel 1.85 Euro për litër
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Dronët ukrainas kanë goditur një sistem të mbrojtjes ajrore S-400 Triumph pranë qytetit rus të Belgorodit. Mediet ukrainase raportojnë se sulmi është...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  60-vjeçari i arrestuar javën e kaluar për vrasjen e reperit Tupac Shakur doli për herë të parë në gjykatë të mërkurën në...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Një varkë prej druri e mbushur me 280 njerëz që mbërriti në ishullin Kanarie të El Hierro mendohet të jetë anija më...
  Të tjera
  Lajme04 Tetor 2023
  Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock nesër do të vizitojë Shqipërinë ku do të takohet edhe me ministrat e jashtëm të Kosovës...
  Lajme04 Tetor 2023
  Policia dhe Dogana e Kosovës kanë parandaluar kontrabandimin me mallra. Në rrugën malore të fshatit Malinë të Maqedonisë së Veriut që lidhet...
  Sport04 Tetor 2023
  Trepça ka fituar ndaj Tindastollit në kualifikimet për FIBA Europe Cup. Mitrovicasit fituan me rezultat 69:77. Mikaile Tmusic me 22 pikë dhe...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky deklaroi se Ukraina do të bëjë gjithçka për të ruajtur mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe Evropës në...
  Vip04 Tetor 2023
  Aktorja Julia Ormond e ka paditur producentin Harvey Weinstein për sulm seksual. Në padinë e ngritur të mërkurën dhe të siguruar nga...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Senati amerikan ka miratuar emërimin e James O’Brien si Ndihmës-Sekretar i Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike. O’Brien ka fituar besimin e 67...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.