Bota/Rajoni

Një mace bëhet kafsha e parë në Britani që del pozitive me COVID-19

Një mace bëhet kafsha e parë në Britani që del pozitive me COVID-19
15:03 | 27 Korrik 2020

Një mace shtëpiake ka dalë pozitivë në testin për coronavirus, kanë bërë të ditur autoritetet, duke thënë se bëhet fjalë për rastin e parë kur një kafshë në Mbretërinë e Bashkuar që ka virusin.

Sipas mediave britanike, përcjell Telegrafi, në një deklaratë për shtyp, Departamenti për Mjedis, Ushqim dhe Çështje Rurale tha se infeksioni u konfirmua pas testeve në laboratorin e Agjencisë së Shëndetit të Kafshëve dhe Bimëve (APHA) në laboratorin në Weybridge të mërkurën më 22 korrik.

“Edhe pse ky është rasti i parë i konfirmuar i një infeksioni të kafshëve me coronavirus në Mbretërinë e Bashkuar, nuk ka asnjë provë që sugjeron që kafsha ishte e përfshirë në transmetimin e sëmundjes tek pronarët e saj ose që kafshët shtëpiake ose kafshët e tjera shtëpiake janë në gjendje të transmetojnë virusi te njerëzit”.

“Të gjitha provat në dispozicion sugjerojnë që macja kontraktoi coronavirusin nga pronarët e saj të cilët më parë kishin testuar pozitiv për COVID-19. Macja dhe pronarët e saj kanë bërë një rikuperim të plotë dhe nuk ka pasur asnjë transmetim te kafshët e tjera ose njerëzit në shtëpi”, është thënë në një deklaratë.

Ndërsa duke komentuar rastin, Yvonne Doyle, drejtore mjekësore në Public Health England, tha: “Ky është rasti i parë i një testimi të maceve shtëpiake pozitive për COVID-19 në Mbretërinë e Bashkuar, por nuk duhet të jetë shkak për alarm”.

“Hetimi për këtë rast sugjeron që infeksioni ishte përhapur nga njerëzit te kafshët, dhe jo anasjelltas. Në këtë kohë, nuk ka asnjë provë që kafshët shtëpiake mund të transmetojnë sëmundjen te njerëzit”.

Megjithatë, në përputhje me këshillat e përgjithshme për luftimin e coronavirusit, duhet të lani duart rregullisht, duke përfshirë para dhe pas kontaktit me kafshët.

Ndryshe, vende të tjera në Evropë, Amerikë dhe Azi kanë gjetur tashmë raste të coronavirusit në kafshët shtëpiake. /Telegrafi/

Loja e madhe ka filluar nga 31 Janar dhe vazhdon deri me 2 Shkurt në Petrol Company

Të tjera