Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Një imigrante me Coronavirus lind foshnjën në helikopter

  FrontOnline
  01 Shtator 2020

  Një imigrante që kishte testuar pozitive me koronavirus ka lindur foshnjën në helikopter, ndërsa ajo ishte duke u transportuar për në Sicili nga ishulli i vogël italian Lampedusa.

  Qeveria rajonale e Sicilisë të martën ka njoftuar se imigrantia ishte duke qëndruar në një qendër e paraparë për 100 persona, porse në ditët e fundit kjo qendër ishte shtëpi e dhjetëfishë më tepër personave për shkak të ardhjeve të reja.

  Që kur ka testuar pozitive, autoritetet shëndetësore vendosën ta transferonin në spitalin Cervello, në kryeqendrën e Sicilisë, Palermo, në mënyrë që të lindte sigurt. Palermo është larg një orë e gjysmë me fluturim nga Lampedusa.

  Por nuk kishte kohë. Ajo lindu në helikopter ndërsa ishte duke flutuar në bregun jugor të Sicilisë, afër qytetit Agrigento, ka njoftuar për agjencinë Reuters, zëdhënësi i qeverisë së Sicilisë.

  Qeveria e Sicilisë dhe ajo nacionale e Italisë kanë pasur mosmarrëveshje në javët e fundit në lidhje me çështjen e imigrantëve. Guvernatori Nello Musumeci ka akuzuar Romën që nuk po i jap atij mjaftueshëm ndihmë për t’u marrë me imigrantët që po vijnë nga Afrika.

  Rreth 19.400 kanë arritur në vitin 2020, krahasuar me 5200 sa erdhën në periudhën e njëjtë vitin e kaluar.

  Afro 353 persona të shpëtuar në Mesdhe së shpejti do të arrijnë në Palermo dhe do të transferohen në një anije për karantinë.

  Pa rrymë deri në 8 orë, KEDS del me njoftim për nesër
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni31 Maj 2023
  Pesë persona kanë mbetur të lënduar në aksidentin afër Grupçinit në Tetovë, thonë për “Makfax” nga MPB. Nga informacionet e para mësohet...
  Bota/Rajoni31 Maj 2023
  Një deputet ukrainas ka treguar se si politikanët u strehuan menjëherë nën tokë gjatë një sulmi rus në Kiev në orët e...
  Bota/Rajoni31 Maj 2023
  Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian po e hartojnë një kod vullnetar të sjelljes për inteligjencën artificiale, tha të mërkurën...
  Të tjera
  Lajme31 Maj 2023
  Tensionet në Veri të Kosovës kanë nxitur reagime të shumta të ndërkombëtarëve por edhe në rajon. Së fundmi ka reaguar dhe ish...
  Lajme31 Maj 2023
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, në rrjetin social "Facebook",  ka shpërndarë disa fotografi nga takimi me liderët  e shteteve anëtare të Komunitetit...
  Lajme31 Maj 2023
  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë për rrjetin amerikan CNN, se, pala serbe i ka zbatuar të gjitha obligimet ndërkombëtare që...
  Lajme31 Maj 2023
  Rreth 100 serbë janë mbledhur në mbrëmjen e së mërkurës në Zveçan, në afërsi të ndërtesës komunale, ku është duke u protestuar...
  Bota/Rajoni31 Maj 2023
  Pesë persona kanë mbetur të lënduar në aksidentin afër Grupçinit në Tetovë, thonë për “Makfax” nga MPB. Nga informacionet e para mësohet...
  Lajme31 Maj 2023
  Komandanti i KFOR-it, Angelo Michelle Ristuccia, ka deklaruar se po të mos ndërhynte KFOR’i në veri, “tani do të ishim duke mbajtur...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.