×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Një i vdekur e 14 të plagosur nga sulmi me granatë në Kashmir

  FrontOnline
  04 Nëntor 2019

  Një person ka vdekur dhe 14 të tjerë janë lënduar nga shpërthimi i një granate të hënën në rajonin e Kashmirit që administrohet nga India. Lajmin e bënë të ditur dy zyrtarë indianë.

  Këta zyrtarë, të cilët dëshiruan të mbeten anonimë, thanë se nëntë persona janë shtrirë në spital për shkak të plagëve, ndërsa njëri prej tyre ndodhet në gjendje kritike.

  Ultësira e Kashmirit, ku shumica e popullsisë i përket besimit islam, e ndodhur mes kufijve të kontestuar të Indisë dhe Pakistanit, është përfshirë nga pasiguria që nga vendimi i Indisë për t’ia larguar statusin e autonomisë më 5 gusht.

  Për më tepër, autoritetet indiane e ndërprenë internetin dhe arrestuan mijëra persona me qëllim të shuarjes së kryengritjeve. Në anën tjetër, grupet militante që luftojnë kundër qeverisë indiane, i kanë sulmuar punëtorët imigrues që kanë ardhur nga pjesët e tjera të vendit.

  Në të kaluarën, Pakistani dhe India i kanë zhvilluar dy luftëra për rajonin e Kashmirit. Tash për tash, të dyja vendet e kontrollojnë pjesërisht atë, shkruan “Reuters”./Front Online/

  KESCO u certifikua me tri ISO Standarde
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Një aksident i rëndë ka ndodhur fshatin ne Zues të Shkodrës, ku një makinë është përplasur me shtyllën elektrike duke lënë të...
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Një grua shtatzënë ka vdekur, katër persona janë lënduar dhe nëntë janë të zhdukur pas një tërmet të fuqishëm që goditi Filipinet....
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Është therur me thikë një person në zonën e quajtur “Kodra e Priftit” në Tiranë. Bëhet e ditur se personi i therur...
  Të tjera
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Është therur me thikë një person në zonën e quajtur “Kodra e Priftit” në Tiranë. Bëhet e ditur se personi i therur...
  Lajme03 Dhjetor 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka reaguar lidhur me vrasjen e Liridona Ademajt. Ai, përmes një postimi në profilin e tij në...
  Sport03 Dhjetor 2023
  Chelsea ka triumfuar 3-2 ndaj Brightonit në kuadër të javës së 14-të në Ligën Premier. Pas 17 minutash lojë, Blutë kaluan në...
  Sport03 Dhjetor 2023
  Liverpooli dhe Fulham kanë zhvilluar një ndeshje të bukur, të cilën vendasit e fituan në fund me rezultat 4-3. Pjesa e parë...
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Katër persona, përfshirë dy fëmijë, janë vrarë, dhe tre të tjerë janë plagosur, pas një sulmi me thikë në Kuins të Nju...
  Kronika03 Dhjetor 2023
  Policia ka pranuar një informatë se në një pompë derivatesh nga dy persona rë dyshuar po kryhet shit-blerje e substancave narkotike. Ata...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.