×
 • Auto
 • Auto

  Një Ferrari i vitit 1962 shitet për 51.7 milionë dollarë

  FrontOnline
  15 Nëntor 2023

  Një Ferrari 250 GTO e kuqe e ndezur e vitit 1962 u shit për 51.7 milionë dollarë të martën, njoftoi Sotheby’s.

  New York Times shkruan se kjo makinë “me një histori të famshme” është bërë makina më e shtrenjtë e prodhuesit italian të shitur ndonjëherë në ankand.

  Janë vetëm 36 Ferrari 250 GTO, të prodhuara midis 1962 dhe 1964. Pronarët e makinave menjëherë bëhen anëtarë të një klubi ekskluziv që përfshin stilistin Ralph Lauren dhe bateristin e Pink Floyd, Nick Mason, sipas NYT.

  Gazeta kujton se “çmimi ishte ende nën pritshmëritë e shtëpisë së ankandeve” në një kohë kur dikur tregu i artikujve të koleksionit filloi ‘të ftohet’ mes pasigurisë gjeopolitike dhe rritjes së normave të interesit.

  Ferrari 330 LM/250 GTO i vitit 1962, me një vlerësim të pazbuluar prej 60 milionë dollarësh, u ngrit më parë nga dy ofertues në 47 milionë dollarë përpara shtëpisë së ankandit, por Sotheby’s refuzoi të lëshonte asnjë informacion rreth blerësit./FrontOnline/

  Banori apo banorja i/e radhës në BBVK vjen nga Tirana, por kush është ai/ajo?
  Nga Rubrika
  Auto02 Dhjetor 2023
  E nxitur nga një valë modelesh të reja të përballueshme, pjesa e tregut të automjeteve elektrike në Bashkimin Evropian do të rritet...
  Auto01 Dhjetor 2023
  Tesla zbuloi të enjten çmimet për veturën elektrik Cybertruck, duke filluar nga 60,990 dollarë për variantin me kosto më të ulët, mbi...
  Auto30 Nëntor 2023
  Kreu i Stellantis, Carlos Tavares, thotë se koncerni i madh është gati të rregullojë strategjinë e tij elektrike bazuar në rezultatet e...
  Të tjera
  Vip03 Dhjetor 2023
  Buci, Blero, Alby, Kaderi dhe Lumbardhi kanë qëndruar bashkë dhe kanë bërë biseda të ndryshme. Ndërkohë, ka qenë Kaderi ajo që ka...
  Vip03 Dhjetor 2023
  Banorja e Big Brother VIP Kosova, Linda ka treguar se çfarë e pengon te meshkujt. Këtë gjë ajo e bëri të ditur...
  Vip03 Dhjetor 2023
  Banorët e Big Brother VIP Kosova, Adri, Iliriana dhe Shqipja kanë biseduar mbrëmë goxha gjatë në dhomën e gjumit. Ata pëshpëritnin teksa...
  Vip03 Dhjetor 2023
  Banorët e Big Brother VIP Kosova, Blero dhe Kaderi kanë biseduar rreth jetës private të Bleros. Kaderi ishte kurioze për raportin e...
  Vip03 Dhjetor 2023
  Blero dhe Kaderi kanë shpalosur detaje rreth jetës private të tyre. Kaderi ka treguar se ajo është rritur vetëm nga babai pasi...
  Vip03 Dhjetor 2023
  Teksa qëndronin në oborr Ylli, Besi dhe Santiana, Ylli thirri Ganiun për t’i treguar diçka për njërën nga banoret. Ai i tregoi...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.