Lifestyle

Një ditë e shëndetshme, gjumi i natës është i shëndetshëm

Një ditë e shëndetshme, gjumi i natës është i shëndetshëm
16:23 | 01 Korrik 2020

Të gjithë përjetojmë probleme të gjumit herë pas here, por disa prej nesh i kanë punët më keq se të tjerët.

Ndonjëherë duket se me gjithë aktivitetin mendor duke zënë “hapësirën e trurit”, ne kemi harruar se si të flemë.

Të nesërmen, kur ndihemi të mërzitur dhe mendjet tona nuk funksionojnë me efikasitet, ne mendojmë se zgjidhja është të arrijmë atë që humbi, por problemi është se kapja e gjumit të humbur është diçka e pakapshme.

Shëndeti, mënyra e jetesës, gjumi

Se si jetojmë ndikon në mënyrën se si flemë. Për shembull, të ushtroheni rregullisht dhe të hani ushqime të dendura, të papërpunuara me lëndë ushqyese, mund të kontribuojnë në pushimin e netëve më të qetë.

Ushtrimi na ndihmon të menaxhojmë hormonet e stresit (si kortizoli dhe adrenalina) që na pengojnë të mos zhvishemi, ndërsa shpenzojmë energjinë e tepërt që mund të na mbajë zgjuar, transmeton lajmi.net.

Ushqime çlodhëse për të përmirësuar gjumin

Ushqime të papërpunuara, të dendura ushqyese si perime organike dhe fruta, arra të papërpunuara dhe fara, yndyra të shëndetshme, dhe kokrra të plota dhe bishtajore janë të rëndësishme për çdo fushë të shëndetit.

Kur hahen rregullisht, këto ushqime balancojnë trupin tonë, qetësojnë sistemin tonë nervor dhe përmirësojnë gjumin. Ekzistojnë edhe ushqime specifike që mund të ndihmojnë menjëherë të mbështesin gjumin më qetësues.

Ilaçet homeopatike për gjumë

Homeopatia, një sistem i ilaçit bazuar në nocionin se një sëmundje mund të shërohet duke trajtuar pacientë me një produkt që prodhon simptoma të ngjashme të sëmundjes së tyre tek njerëzit e shëndetshëm, ofron një numër të mjeteve juridike të pagjumësisë të testuara me kohë që na bëjnë butë na lehtësojnë dhe çlodhemi gjumë.

Mbështetje e ritmit Circadian

Melatonina është një ndihmë kritike për gjumin, shkruan balanced living life. Ky neurotransmetues i ngjashëm me hormonin është i lidhur ngushtë me ritmet cirkadian që rregullojnë ciklet tona të gjumit/zgjimit, dhe vepron si një hormon i fuqishëm antioksidues dhe riparues.

Pushoni lehtë

Shkenca po tregon që përçarja e gjumit mund të ndikojë në fusha të shumta të shëndetit dhe të kontribuojë në sëmundje kronike degjenerative. Këto rekomandime të gjumit duhet të jenë të dobishme, por nëse jo, shihni mjekun tuaj. Pagjumësia serioze gjithashtu mund të tregojë një çështje themelore shëndetësore.

1 abonim, 3 paisje, 240 kanale shqip – NimiTV në gjithë Evropën për vetëm 99.90€ për 12 muaj

Të tjera