×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Një çift nga Kalifornia vodhi miliona në një mashtrim të madh për koronavirusin

  FrontOnline
  19 Nëntor 2021

  Richard Ayvazyan dhe gruaja e tij Marietta Terabelian po përballeshin me burg për rolin e tyre në një skemë masive mashtrimi në lidhje me pandeminë e koronavirusit, kur ata prenë byzylykët e tyre elektronik të gjurmimit dhe u larguan nga shtëpia e tyre në Kaliforni, duke lënë tre fëmijë adoleshentë.

  Ata lanë mesazhe të shkruara për fëmijët e moshës 13, 15 dhe 16 vjeç, shkruan CNN.

  “Një ditë do të jemi sërish bashkë. Kjo nuk është një lamtumirë, por një pushim i shkurtër”, shkruhej. Ishte fundi i gushtit. Pothuajse tre muaj më vonë, çifti ende nuk është gjetur. FBI është në kërkim të tyre. Kjo nuk e ndaloi gjykatësin të dënonte Ayvazyan, 43, dhe Terabelian, 37, në mungesë këtë javë, përkatësisht me 17 dhe gjashtë vjet burg.

  Prokurorët thanë se ata dhe të tjerët kryen një plan për të vjedhur më shumë se 20 milionë dollarë ndihmë të destinuara për bizneset e vogla gjatë pandemisë.

  “Të pandehurit përdorën krizën e koronës për të vjedhur miliona dollarë ndihma shtetërore shumë të nevojshme, të destinuara për njerëzit dhe kompanitë që vuajnë nga pasojat ekonomike të pandemisë më të keqe në një shekull”, tha prokurorja amerikane, Tracy L. Wilkison. Një tjetër prokuror federal tha se rasti i tyre ishte i pari i këtij lloji në vend që do të gjykohej.

  Ata përdorën identitete të rreme ose të vjedhura

  Çifti dhe vëllai i Ayvazyan, Artur Ayvazyan, u shpallën fajtorë për komplot për të kryer mashtrime bankare dhe pastrim parash. Richard Ayvazyan dhe vëllai i tij u dënuan gjithashtu për vjedhje të rëndë identiteti.

  Sipas dokumenteve të gjykatës dhe provave të paraqitura në gjyq, ata përdorën identitete të rreme ose të vjedhura, duke përfshirë emrat e njerëzve të vdekur dhe të studentëve të shkëmbyer që vizituan shkurtimisht SHBA-në disa vite më parë, për të bërë pretendime të rreme për të lehtësuar një pandemi për kompanitë e rreme në San. Lugina e Fernandos.

  Për të mbështetur aplikimet e rreme për kredi, ata paraqitën dokumente të rreme identiteti së bashku me formularët e falsifikuar të taksave dhe të dhënat e listës së pagave te huadhënësit dhe Administrata e Biznesit të Vogël, thanë prokurorët federalë.

  Çifti, së bashku me vëllain e Ayvazyan dhe pesë të tjerë, i përdorën paratë për të blerë vila luksoze në tre qytete në Kaliforninë Jugore./FrontOnline/

  Zyrtare: Dyshekët e Comoditas produktet më të eksportuara nga Kosova për vitin 2023, dyfish më shumë se tjerët
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni21 Korrik 2024
  Sigurimi i ish-presidentit amerikan Donald Trump ishte ankuar se Shërbimi Sekret nuk po merrte mjaftueshëm burime dhe personel gjatë dy viteve të...
  Bota/Rajoni21 Korrik 2024
  Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme i Shqipërisë, Igli Hasani, është nisur drejt Koresë së Jugut, ku do të zhvillojë një...
  Bota/Rajoni21 Korrik 2024
  Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka hedhur ujë të ftohtë mbi planin e mbështetur nga OKB-ja për ribashkimin e Qipros, duke...
  Të tjera
  Lajme21 Korrik 2024
  Liridona Shala, bashkëshortja e Faton Hajrizit i cili u vra nga policia serbe, pas dyshimeve për vrasjen e një efektivi në Serbi,...
  Lajme21 Korrik 2024
  Shefja e diplomacisë kosovare, Donika Gërvalla Schwarz, ka reaguar pasi presidenti amerikan , Joe Biden, ka njoftuar për tërheqjen e tij nga...
  Lajme21 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani ka publikuar një video nga vizita e saj Akademinë Ushtarake Mbretërore Sandhurst në Mbretërinë e Bashkuar. Osmani...
  Lajme21 Korrik 2024
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti ka bërë të ditur se Universiteti i Prishtinës ka shënuar me ngritjen më të madhe dhe renditjen...
  Lajme21 Korrik 2024
  Artan Hajrizi, vëllai i Faton Hajrizit që u vra nga autoritete serbe ka njoftuar se nuk do të ketë të pame lidhur...
  Lajme21 Korrik 2024
  Presidenti amerikan, Joe Biden, ka njoftuar se është tërhequr nga kandidatura për t'u rizgjedhur në krye të Shteteve të Bashkuara të Amerikës,...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.