Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Një burrë në SHBA ka vdekur shkaku i konsumit të përditshëm të bonboneve me bazë alkooli

  FrontOnline
  24 Shtator 2020

  Një punëtor ndërtimi në shtetin amerikan të Massachusetts vdiq për shkak të një zakoni të pashembullt – ai hante çdo ditë bonbone me bazë alkooli.

  BBC shkruan se një burrë 54-vjeçar (i njohur për redaksinë) hante çdo ditë rreth një qese e gjysmë të bonboneve (një bimë medicinale me shije të ëmbël), domethënë, ëmbëlsira të hidhura që zakonisht kanë ngjyrë të zezë.

  Gjithashtu thuhet se para se të hynte në restorantin e ushqimit të shpejtë dhe të pësonte një sulm në zemër, ai nuk kishte ndonjë problem tjetër serioz, transmeton Telegrafi.

  Mjeku i burrit të ndjerë ka thënë për New England Journal of Medicine se vdiq për shkak të konsumit të tepërt të acidit glikirrizinik që përmbanin bonbonet.

  Dr. Elazer R. Edelman tha se studimet kanë treguar që acidi glikirrizik mund të shkaktojë hipertension (presion të lartë të gjakut), hipokalemia (kalium të ulët në gjak), alkalozë metabolike (humbje të lartë të acidit ose rritje të bikarbonatit të lëngut jashtë-qelizor), dështim të veshkave dhe aritmi fatale.

  Ai deklaroi se pacienti kohët e fundit kishte ndryshuar llojin e ëmbëlsirave që hante çdo ditë. Disa javë para vdekjes, ai kaloi te ëmbëlsirat e kuqe me aromë frutash.

  KESCO: Për 11 ditë u importuan rreth 5.4 milionë euro energji elektrike
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Një tren ekspres në Indi është përplasur me një tren mallrash, dhe për pasojë janë lënduar të paktën 179 pasagjerë. Sipas raportimeve...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Një sondazh tregon rënie rekord të shkallës së qytetarëve që janë të kënaqur me qeverinë në Gjermani dhe se 1 në 5...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Ukraina e kupton se është “e pamundur” të bashkohet me NATO-n derisa të përfundojë lufta, tha presidenti i saj. Volodymyr Zelenskyy tha...
  Të tjera
  Lajme02 Qershor 2023
  118 milionë euro janë më shumë të hyrat qeveritare në tre muajt e parë të viti aktual, krahasuar me paraprakun. Për tremujorin...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Një tren ekspres në Indi është përplasur me një tren mallrash, dhe për pasojë janë lënduar të paktën 179 pasagjerë. Sipas raportimeve...
  Lajme02 Qershor 2023
  Kryetari i Zubin-Potokut, Izmir Zeqiri, ka thënë se ende nuk ka ndonjë arsye se pse duhet të shpallen zgjedhjet e reja në...
  Lajme02 Qershor 2023
  Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim në Maqedoni të Veriut, Ali Ahmeti, ka vizituar sot familjarët e ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi....
  Lajme02 Qershor 2023
  Serbët lokalë në tri komunat veriore kanë vazhduar edhe sot protestat e tyre në ditën e pestë të protestave. Kaq kohë ka...
  Lajme02 Qershor 2023
  Sot gjatë ditës Policia e Kosovës ka konfiskuar 220 gramë kokainë në Gjilan, vlera e të cilës është rreth 22 mijë euro....

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.