×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Një analizë e thjeshtë gjaku mund të zbulojë Alzheimer-in para se të shfaqen simptomat

  FrontOnline
  31 Maj 2023

  Një hulumtim i fundit, i cilësuar si “transformuesi i lojës” ka zbuluar se analizat e thjeshta të gjakut mund të përdoren për të parashikuar nëse keni gjasa të prekeni nga Alzheimer.

  Sipas shkencëtarëve qelizat e trurit në formë ylli në gjak, të quajtura astrocite, mund të tregojnë se sa ka gjasa të përparojë sëmundja vdekjeprurëse te një pacient.

  Studiuesit e Universitetit të Pitsburgut testuan më shumë se 1000 të moshuar të shëndetshëm për të parë se çfarë i bën ata më të rrezikuar nga sëmundja e “grabitjes” së kujtesës.

  Vetëm te pacientët, astrocitet e të cilëve ishin anormalisht reaktive dhe kishin sasi të larta të proteinave që shkaktonin sëmundje të quajtura amiloide, Alzheimer vijoi të zhvillohej progresivisht.

  “Testimi për amiloidin e trurit dhe biomarkerët e gjakut të reaktivitetit të astrociteve është shqyrtimi më i mirë për të identifikuar pacientët më të rrezikuar nga Alzheimer. Kjo i vendos astrocitet në qendër si rregullatorët kryesorë të përparimit të sëmundjes, duke sfiduar nocionin se amiloidi është i mjaftueshëm për të shkaktuar sëmundjen e Alzheimerit”, tha studiuesi Dr. Tharick Pascoal.

  Sakaq, bëhet me dije nga studiuesit se gjetjet mund të ndihmojnë në zhvillimin e ilaçeve që synojnë parandalimin e përparimit të sëmundjes në të ardhmen.

  Studimi i publikuar në Nature Medicine, shqyrtoi nëse proceset e tjera në trup mund të jenë po aq ndikues në shkaktimin e sëmundjes.

  Studiuesit panë testet e gjakut dhe skanimet e njerëzve në fund të viteve 60 dhe 70 për të kontrolluar nivelet e tyre të amiloidit. Ata më pas e referuan këtë me teste të veçanta të astrociteve të tyre.

  Njerëzit me nivele të larta të të dyjave kishin dukshëm më shumë gjasa që Alzheimer t’u zhvillohej. Gjetjet gjithashtu ndihmojnë në sqarimin e arsyes pse disa njerëz kanë sasi të mëdha të akumulimit të amiloideve, por kurrë nuk e marrin sëmundjen.

  Autori kryesor Dr Bruna Bellaver tha: “Astrocitet koordinojnë marrëdhëniet e trurit amiloid dhe tau si një dirigjent që drejton orkestrën. Kjo mund të përbëjë një ndryshim të lojës në fushë, pasi biomarkerët glial në përgjithësi nuk konsiderohen në asnjë model të sëmundjes kryesore”.

  Kush ështe kosovari THE VICTOR që synon tregun e jashtëm? (video)
  Nga Rubrika
  Lifestyle02 Tetor 2023
  Horoskopi për ditën e sotme: Dashi Kushtojini kohën e duhur familjes suaj. Dita do të bëhet më emocionuese pasi të merrni një...
  Lifestyle01 Tetor 2023
  DASHI Gjatë kësaj dite do të korrni ato që keni mbjellë. Mundohuni të tregoheni sa më të kujdesshëm që mos vuani më...
  Lifestyle30 Shtator 2023
  Ka nisur stina e virozave, gripit e të ftohtit dhe bashkë me të edhe kujdesi i shtuar për të mbrojtur organizmin.Dy vitet...
  Të tjera
  Lajme02 Tetor 2023
  Të dielën dyshohet se është kryer vjedhje në banesën e ministres së Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari, lidhur me rastin policia...
  Lajme02 Tetor 2023
  Nënkryetari i LDK-së, Anton Quni theksoi se në fillim numri i armatimit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës numërohej në gishta, por siç...
  Lajme02 Tetor 2023
  Ish-prokurori, Sylë Hoxha, ka thënë në Pressing të T7, se pasi janë hapur hetimet për Milan Radojçiqin, ka pranuar informacione më vonë...
  Lajme02 Tetor 2023
  Lisa McClain, anëtare e Komitetit për Arsimin dhe Punën në Dhomën e Përfaqësuesve në Michigan të ShBA-së, ka thënë se Kosova që...
  Bota/Rajoni02 Tetor 2023
  Forcat ukrainase kanë arritur që me dronët kamikaz, të godasin rëndë veturat dhe pozicionet mbrojtëse të ushtrisë ruse në afërsi të Soledarit....
  Lajme02 Tetor 2023
  Drejtoresha e Klinikës Plastike ,Violeta Zatriqi, ka njoftuar të gjitha gratë të cilat janë operuar nga kanceri i gjirit mund të rikonstruktojnë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.