Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Nisma e do PDK-në në qeveri, kërkon nga AAK t’i besojë partnerëve të koalicionit

  FrontOnline
  10 Gusht 2020

  Nisma Socialdemokrate ka shfaqur besimin karshi shefit të qeverisë, Avdullah Hoti për dialogun me Serbinë. Ani pse zëvendëskryeministrja Albulena Balaj-Halimaj nuk ishte pjesë e takimit të fundit kokë më kokë me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq, ajo i beson parimeve paraprake për dialogun ndërmjet partnerëve qeverisës.

  Karshi qëndrimeve mosbesuese të AAK-së për diskutimet e brendshme të këtij takimi, Balaj-Halimaj thotë se kjo parti duhet t’iu besojë partnerëve deri në fund, ose të ndërpresë bashkëpunimin.

  Por pavarësisht kësaj, zëvendëskryeministrja, Balaj-Halimaj në një intervistë për KosovaPress u shpreh se këto mospajtime nuk janë të domosdoshme për prishjen e koalicionit qeverisës.Derisa kërkon edhe zgjerimin e këtij koalicioni qeverisës me përfshirjen e partisë opozitare PDK-së.

  Balaj-Halimaj: Kur i beson një partneri tjetër është mirë t’i besosh deri në fund, ose t’ia heqësh besimin

   

  “Në disa takime kemi qenë, ndërsa në takimin me Vuçiq nuk kemi qenë. Kjo ka qenë ndoshta, ekskluzivisht e drejtë e kryeministrit për të pasur secilin me veti. Nëse do të merrte zotëri Selimin unë do të mbetsha jashtë sepse takimi ka qenë një plus një, e më pastaj ndoshta do të kisha deklarata të tilla edhe unë. Por fare s’është e rëndësishme kjo, sa është se nëse i jep besim me votë dikujt atëherë edhe duhet t’i besosh për tema që i ngritë dhe i fol. Për shkak se kryeministri aty nuk ka thënë asgjë jashtë asaj që jemi dakorduar të tre partnerët e koalicionit. Kur i beson një partneri tjetër është mirë t’i besosh deri në fund, ose në momentin kur nuk i beson më është t’ia heqësh besimin ose mos të bashkëpunosh më tepër me ta”, thotë ajo.

  Ndërkohë, vartësja e kryeministrit Hoti e konsideron joserioze iniciativën e Lëvizjes Vetëvendosje për të rrëzuar qeverinë aktuale përmes një mocioni të mosbesimit.

  Balaj-Halimaj: Vetëvendosje me mocionin dëshiron të bëj spektakël

  “Mund të ketë mospajtime të partnerëve në koalicion për tema të ndryshme, por nuk është e domosdoshme të prishet koalicioni për një mospajtim ose një tjetër. Ata kanë dashur të bëjnë një spektakël sepse ata e dinë që nuk i kanë numrat për rrëzimin e qeverisë. Madje nuk e di që i kanë numrat edhe për të vendosur në seancë këtë mocion”, u shpreh ajo.

  Si kundërpërgjigje e kësaj iniciative, zëvendëskryeministrja Balaj-Halimaj thotë se për shkak të nevojës për unitet për dialogun me Serbinë dhe propozim-aktakuzave ndaj dy liderëve të UÇK-së, presidentit Hashim Thaçi dhe Kadri Veselit, partia e këtij të fundit duhet të jetë pjesë e qeverisë Hoti.

  Balaj-Halimaj: PDK-ja duhet të jetë pjesë e kësaj qeverie

  “Ne e kemi qëndrimin se edhe PDK-ja duhet të jetë pjesë e kësaj qeverie. Për shkak se ne duam të jemi unik përballë Serbisë me dialog dhe secili subjekt politik që i bashkohet kësaj ideje që qëllimi kryesor të jetë njohja mes dy shteteve të jemi më të qëndrueshëm dhe bashkuar”, u shpreh ai.

  Dallimet me AAK-në, zëvendëskryeministrja nga radhët e Nismës i shfaqi edhe për hyrjen e xhandarmerisë serbe në fshatin Karaçevë të Kamenicës, ku thotë se i besojnë deklaratave të KFOR-it se ato kanë qenë patrullime të përbashkëta.

  Balaj-Halimaj: Ne besojmë se në Karaçevë ka pasur patrullime të përbashkëta

   

  “Derisa KFOR-i deklarohet ose del me një deklaratë të tillë ne i besojmë dhe vazhdojmë të mendojmë që ato kanë qenë patrullime të përbashkëta. Nuk ka asnjë nevojë që të shqetësohen qytetarët atje. Ne dhe secili qytetar i Republikës së Kosovës është në gjendje të mbrojë me çdo kusht atë vend dhe secilin pjesë të Republikës së Kosovës”, thotë ajo.

  Sa i përket menaxhimit të situatës me pandeminë COVID-19, Balaj Halimaj tha se nga data 15 gusht presin të vijnë aparatura të reja për testet RT-PCR. Derisa thotë se çdo rekomandim të IKSHP do të kthejnë në vendime, qofshin edhe ato për marrjen e masave më rigoroze

  FITO 10.000 EURO ME PAKO PREMIUM PLUS!
  Nga Rubrika
  Lajme05 Qershor 2023
  Jörn Rohde, ambasadore i Gjermanisë në Kosovë, ka kërkuar sërish nga Qeveria e Albin Kurtit që të punojë urgjentisht në plotësimin e...
  Lajme05 Qershor 2023
  Është gjetur dhe konfiskuar në veri të Kosovës një veturë me targa gjermane, e cila dyshohet se është vjedhur në Gjermani. Sipas...
  Lajme05 Qershor 2023
  Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, i është kundërpërgjigjur ministrit të Bujqësisë, Faton Peci duke e etiketuar si “Inspektori Peci në botën...
  Të tjera
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Katër persona janë arrestuar në Tiranë, për të cilët policia atje bëri të ditur se dyshohen për vepra të ndryshme penale. Një...
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Disa trafikantë shqiptarë të përfshirë në një mega trafik droge në Europë, si dhe në bashkëpunimin me klanet mafioze kalabreze, “Ndrangheta”, kanë...
  Lajme05 Qershor 2023
  Mbajtja e zgjedhjeve të parakohshme po shihet nga faktori ndërkombëtar si rruga e duhur për shtensionimin e situatës në Veri. Ish-kryetari i...
  Lajme05 Qershor 2023
  Sllagjana Pantoviq, është emëruar nënkryetare e komunës së Zveçanit. Kjo u konfirmua për Klankosova.tv nga kryetari i kësaj komune Ilir Peci. Pantoviq,...
  Lajme05 Qershor 2023
  Sot ka filluar “Java e Sigurisë në Komunitet”, ku policia do të ketë aktivitete nëpër rajone të vendit, deri më 14 qershor....
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Rusia tha të hënën se filloi të zhvillojë stërvitje detare në Detin Baltik. Dhe stërvitja, sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, vjen...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.