×
 • Lajme
 • Lajme

  Nisma e AAK-së për rrëzimin e Qeverisë pa përkrahje, nga LVV thonë se janë unikë

  FrontOnline
  08 Qershor 2023

  Nisma e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës për ta rrëzuar Qeverinë Kurti II nuk duket se po merr përkrahje nga partitë tjera opozitare. Nënshkrimet e nevojshme nuk janë mbledhur akoma, e pushteti këtë po e quan thikë pas shpine në kohën kur Kosova po përballet me tensione

  Më 25 mars të vitit 2020 Qeveria Kurti ishte rrëzuar nga pushteti me votat e 82  deputetëve të Kuvendit të Kosovës.

  Një gjë e tillë po tentohet të bëhet përsëri.

  Kësaj here, këtë qëllim e ka Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës. Ama kjo parti nuk i ka mbledhur akoma nënshkrimet e nevojshme.

  “Mund të them që nuk kemi arritur që t’i marrim të gjitha nënshkrimet e nevojshme që ne të procedojmë për mocion mosbesimi, por jemi në konsulta dhe ne këtë mocion nuk e kemi për se Qeveria Kurti dëshiron me shtrua sovranitetin, është e kundërta”, ka thënë Pal Lekaj.

  Kundër këtij mocioni duket të jetë partia më e madhe opozitare në vend, PDK.

  Shefi i grupit parlamentar të kësaj partie, Abelard Tahiri po thotë se dështimi eventual i këtij mocioni do të pamundësonte ngritjen e serishme të tij brenda një kohe të shkurtër.

  “Ne nuk do të lejojmë si grup parlamentar që një mocion i tillë të vijë e të dështoj sepse pastaj Kushtetua jep periudhe kohore prej 3 muajsh që mocione të tilla të mos thirren nga grupet parlamentare, qoftë ato pozitë ose opozitë”, ka thënë Tahiri.

  E paralajmërimeve se mbështetës të mocionit të mosbesimit mund të ketë edhe në Lëvizjen Vetëvendosje u përgjigjet deputeti i kësaj partie, Armend Muja.

  “Kurrë më shumë unitet nuk kemi pas në Lëvizjen Vetëvendosje, do e shihni edhe në votimet e javët të ardhshme. Por shikoni sa herë që Kosova po ka vështirësi po ka ca tendenca të thuhet që është prishur grupi, por këto gjëra duhet të thuhen hapur e jo sikur thika pas shpine”, ka thënë Muja.

  Të martën kundër këtij mocioni mosbesimi ka dal edhe kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, i cili ka thënë se një e tillë aktualisht nuk ka gjasë të ndodhë.

  Njoftimet nga KEDS për punimet në rrjet, vendet që do të mbesin pa rrymë
  Nga Rubrika
  Lajme04 Tetor 2023
  Deputetja britanike, Alicia Kearns, ka ritheksuar faktin sesi akoma nuk ka pasoja për Beogradin edhe pas ngjarjes së 24 shtatorit, në Banjskë...
  Lajme04 Tetor 2023
  Olaf Sholz, kancelari i Gjermanisë ka folur për gjendjen në veri të Kosovës, gjatë një konference të përbashkët shtypi bashkë me kryeministrin...
  Lajme04 Tetor 2023
  Disa ditë pas përplasjes me armë, jeta ka rinisur mes autoblindave dhe forcave të shumta speciale. Banorët i shmangen çdo lloj kontakti...
  Të tjera
  Lajme04 Tetor 2023
  Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock nesër do të vizitojë Shqipërinë ku do të takohet edhe me ministrat e jashtëm të Kosovës...
  Lajme04 Tetor 2023
  Policia dhe Dogana e Kosovës kanë parandaluar kontrabandimin me mallra. Në rrugën malore të fshatit Malinë të Maqedonisë së Veriut që lidhet...
  Sport04 Tetor 2023
  Trepça ka fituar ndaj Tindastollit në kualifikimet për FIBA Europe Cup. Mitrovicasit fituan me rezultat 69:77. Mikaile Tmusic me 22 pikë dhe...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky deklaroi se Ukraina do të bëjë gjithçka për të ruajtur mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe Evropës në...
  Vip04 Tetor 2023
  Aktorja Julia Ormond e ka paditur producentin Harvey Weinstein për sulm seksual. Në padinë e ngritur të mërkurën dhe të siguruar nga...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Senati amerikan ka miratuar emërimin e James O’Brien si Ndihmës-Sekretar i Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike. O’Brien ka fituar besimin e 67...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.