Gjuha:
×
 • Lajme
 • Auto
 • Auto

  Nis festivali “ArchiTech” për ridizajnimin e hapësirave publike në Prishtinë

  FrontOnline
  22 Gusht 2020

  Është hapur festivali “ArchiTech”, që ka për qëllim ridizajnimin e hapësirave të gjelbra në komunën e Prishtinës.

  Në kuadër të këtij festivali do të hulumtohen temat që lidhen me hapësirat publike, hapësirat e gjelbra, objektet ekologjike dhe trashëgimia arkitekturore.

  Drejtoresha e “ArchiTech Festival”, Kosovare Sadiku, tha se synimi është përfshirja e sa më shumë qytetarëve në hapësira publike.

  “Është mjaft e rëndësishme që përmes këtyre diskutimeve të arrihet një vetëdijësim më i lartë sa i përket përfshirjes së qytetarëve, por edhe mirëmbajtjes së këtyre hapësirave të përbashkëta”, tha ajo, raporton KP.

  Ndërsa, përfaqësuesi nga Ndërmarrja Publike Banesore, Genc Blakaj, prezantoi dizajnimet që do të bëhen në kryeqytet.

  Ky festival është organizuar nga Kuvendi Rinor i Prishtinës, me përkrahjen e komunës dhe do të zgjasë deri në muajin nëntor.

  Petrol Company sërish troket në dyert e Shtëpisë së Pleqve për Ramazan
  Nga Rubrika
  Lajme30 Maj 2023
  Mëngjesin e sotëm, vetura e ATV-së ka qenë cak i sulmit nga protestuesit serbë. Në fotografitë dërguar AGK-së, shihet se i janë...
  Lajme30 Maj 2023
  Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë ka reaguar lidhur me situatën në Veri të Kosovës. Në një deklaratë për mediat, KASH ka shprehur shqetësimin...
  Lajme30 Maj 2023
  Hungaria pritet t’i kthejë në shtëpi ushtarët e saj të plagosur në Kosovë. Kështu bën të ditur Ministria e Mbrojtjes së këtij...
  Të tjera
  Lajme30 Maj 2023
  Shefi për Politikë të Jashtme, i BE-së, Josep Borrell, ka kërkuar sot që Kosova t’i pezullojë menjëherë operacionet e policisë në veri....
  Lajme30 Maj 2023
  Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano, ka refuzuar që të përgjigjet në pyetjen e gazetarëve se kush i ka sulmuar ushtarët e...
  Lajme30 Maj 2023
  Gazetarët e medieve të ndryshme janë sulmuar para pak çastesh nga protestuesit serbë në Komunën e Leposaviqit. Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës...
  Lajme30 Maj 2023
  Ish-kryenegociatorja e Kosovës në dialogun me Serbinë në Bruksel, Edita Tahiri, ka thënë se Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell...
  Sport30 Maj 2023
  Komiteti Olimpik i Kosovës (KOK) ka dërguar sot ankesë në Komitetin Olimpik Ndërkombëtar, në lidhje me mesazhin provokues dhe politik të tenistit...
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  Kanë shpërthyer sërish tensionet midis Armenisë dhe Azerbajxhanit, dy ditë përpara se të rifillonin bisedimet që synonin përfundimin e një marrëveshjeje paqeje...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.