×
 • Lajme
 • Lajme

  Ngritën aktakuzat e para për moszbatim të masave ndaj Covid-19

  FrontOnline
  19 Qershor 2020

  Prokuroria e Shtetit ka nisur ngritjen e aktakuzave ndaj personave që gjatë pandemisë Covid-19, nuk kanë zbatuar rregullat e përcaktuara nga Ministria e Shëndetësisë, për luftimin dhe parandalimin e përhapjes së këtij virusi.

  Më shfaqjen e rasteve të para më konronavirus në Kosovë, Ministria e Shëndetësisë së bashku me Qeverinë kishin marrë masa kufizuese për luftimin dhe parandalimin e përhapjes së virusit, ndër të cilat edhe kufizimi i lirisë së lëvizjes së qytetareve dhe mbyllja e restoranteve, kafeneve e qendrave tregtare.

  Mirëpo këto masa nuk u zbatuan në përpikmëri nga qytetarët, gjë që ka rezultuar edhe me arrestimin e një numri të madh të tyre.

  Pas tre muajve, ka nisur edhe ngritja e aktakuzave për këtë raste, për veprën penale të mosveprimit sipas dispozitave shëndetësore gjatë epidemisë.

  Njëra ndër to është Prokuroria Themelore në Pejë, e cila ka ngritur tre aktakuza të tilla, në Gjykatën Themelore në Pejë.

  Këtë gjë e ka bërë të ditur, për “Betimi për Drejtësi”, zëdhënësja e gjykatës në fjalë, Tringa Zhuti.

  “N ë Gjykatën Themelore në Pejë janë pranuar tri Aktakuza për vepër penale “mosveprimi sipas dispozitave shëndetësore gjatë pandemisë”, nga neni 250 i KPK-së.”, thuhet në përgjigjen e zëdhënëses Zhuti.

  Ndryshe, në nenin 250 të Kodit Penal të Republikës së Kosovës (KPRK) “mosveprimi sipas dispozitave shëndetësore gjatë epidemisë” thuhet se: “Kushdo që gjatë kohës së epidemisë ose të ndonjë sëmundjeje ngjitëse nuk vepron sipas urdhrave apo vendimeve tjera të nxjerra në bazë të dispozitave të organit kompetent, i cili cakton masat që kanë për qëllim luftimin apo parandalimin e tyre, dënohet me burgim deri në dy (2) vjet”. /BetimiPërDrejtësi

  KEDS zë 156 persona duke e vjedhur energjinë elektrike për një javë
  Nga Rubrika
  Lajme23 Shtator 2023
  Ish-kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri, ka kritika të mëdha për mënyrën se si po zhvillohet dialogut me Serbinë. Ai i tha ...
  Ekonomi23 Shtator 2023
  Më 22 shtator, Ministria e Ekonomisë ka njoftuar se ka hapur thirrjen publike për subvencionim të pajisjeve efiçiente për ngrohje për shtëpi...
  Lajme23 Shtator 2023
  Kreu i Partisë Socialdemokrate, Dardan Molliqaj, ka thënë se Kryeministri Albin Kurti po mendon që duke i refuzuar e kritikuar ndërkombëtarët, do...
  Të tjera
  Sport23 Shtator 2023
  Athletico Paranaense ka ofruar një përditësim për dëmtimin e sulmuesit Vitor Roque dhe ka konfirmuar se ai ka pësuar dëmtim të ligamentit...
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Kryeministri rumun, Marcel Ciolacu do të udhëtojë në Kiev së bashku me disa nga ministrat e tij. Në këtë vizitë pritet të...
  Vip23 Shtator 2023
  Shakira po jetonte përrallën e saj me Gerard Piqué, përpara se jeta e saj në ëndërr të kthehej në një makth pas...
  Lajme23 Shtator 2023
  Kryeshefi i Ndërmarrjes Publike Banesore (NPB), Artan Berisha, tha se po përballen me dy sfida shumë të mëdha, që sipas tij, po...
  Vip23 Shtator 2023
  Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Dua Lipa, është shumë e pëlqyer për energjinë e saj që dhuron në skenë. Ajo ka kënduar...
  Lajme23 Shtator 2023
  Ministria e Ekonomisë ka lansuar thirrjen për subvencionimin e pajisjeve efiçiente për ngrohje për shtëpi dhe banesa. Përmes kësaj thirrjeje, qytetarët do...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.