×
 • Lajme
 • Lajme

  Ngjarjet kryesore të ditës në Kosovë

  FrontOnline
  17 Qershor 2020

  Kryetarja e Kuvendit, Vjosa Osmani, viziton Komunwn e Obiliqit, ku së bashku me kryetarin Xhafer Gashi, do të zhvillojnë një takim me qytetarët dhe të rinjtë e Obiliqit, me fokus tek sfidat mjedisore, trajtimi i tyre dhe ndikimi në shëndet. (Palestra Sportive “Adem Jashari”, në Obiliq, ora 10:00)

  Instituti Demokratik i Kosovës (KDI) organizon diskutimin “Cila është platforma e Qeverisë së Kosovës në dialogun me Serbinë?”me kryeministrin Avdullah Hoti dhe përfaqësues të shoqërisë civile. (Hotel “Emerald”, Prishtinë, ora 10:00)

  Bëhet promovimi i projektit të Filigranit – Rikthimi i zejeve të vjetra, projekt i realizuar nga Drejtoria e Turizmit dhe Zhvillimit Ekonomik. Nesër. (Objekti i Filigranit në Prizren, ora 10:00)

  Komisioni për Buxhet dhe Transfere shqyrton raportet vjetore të Zyrës Kombëtare të Auditimit; të Komisionit Rregullativ të Prokurimit Publik dhe të Organit Shqyrtues të Prokurimit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, 10:30)

  Oda e Mjekëve të Kosovës (OMK) mban tryezën me temën “Ligji për Paga dhe papunësia në radhët e mjekëve”. (Hotel “Diamond”, magjistralja Prishtinë-Ferizaj, ora 10:30)

  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj bënë homazhe në përvjetorin e vdekjes së Hilmi Haradinajt (Varrezat e dëshmorëve në Gllogjan, ora 11:00)

  Përfaqësues të Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë zhvillojnë disa aktivitete në pikat e peshoreve. (Nisja e organizuar me gazetarët bëhet nga MTI-ja, 11:00)

  Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë diskuton iniciativën e komisionit për t’iu adresuar komisioneve parlamentare për punë të jashtme të vendeve të Evropës, Mbretërisë së Bashkuar dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)

  Agjencia e Shërbimeve të Navigacionit Ajror (ASHNA), mban ceremoninë e nënshkrimit të marrëveshjes për hapjen e korridorit ajror Shqipëri – Kosovë, mes ASHNA dhe ALBCONTROL nga Shqipëria. (Agjencia e Shërbimeve të Navigacionit Ajror, ora 11:00)

  Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuqi, raporton në Komisionin për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike lidhur me gjendjen në ndërmarrjen “Trepça” dhe ndërmarrjet publike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

  Kryesia e Kuvendit mban mbledhjen e radhës, pa prezencën e mediave. (Salla C-301, ora 14:00)

  Ministria e Tregtisë dhe Industrisë (MTI) përuron laboratorin e parapaketimit. (Agjencia për Mbrojtjen e Konsumatorit, ora 14:00)

  Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, organizon vizitë dhe nderime në Shtëpinë Muze të Ukshin Hotit, me rastin e 77-të vjetorit të lindjes së ideologut, politologut, profesorit të çështjes kombëtare. (Krushë e Madhe, Rahovec, ora 19:00)

  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj zhvillon takim me strukturat dhe asambleistët e AAK-së në Istog (Dega e AAK-së në Istog, ora 19:30).

  Më mirë në Kosovë se në Gjermani
  Nga Rubrika
  Lajme04 Tetor 2023
  Deputetja britanike, Alicia Kearns, ka ritheksuar faktin sesi akoma nuk ka pasoja për Beogradin edhe pas ngjarjes së 24 shtatorit, në Banjskë...
  Lajme04 Tetor 2023
  Olaf Sholz, kancelari i Gjermanisë ka folur për gjendjen në veri të Kosovës, gjatë një konference të përbashkët shtypi bashkë me kryeministrin...
  Lajme04 Tetor 2023
  Disa ditë pas përplasjes me armë, jeta ka rinisur mes autoblindave dhe forcave të shumta speciale. Banorët i shmangen çdo lloj kontakti...
  Të tjera
  Lajme04 Tetor 2023
  Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock nesër do të vizitojë Shqipërinë ku do të takohet edhe me ministrat e jashtëm të Kosovës...
  Lajme04 Tetor 2023
  Policia dhe Dogana e Kosovës kanë parandaluar kontrabandimin me mallra. Në rrugën malore të fshatit Malinë të Maqedonisë së Veriut që lidhet...
  Sport04 Tetor 2023
  Trepça ka fituar ndaj Tindastollit në kualifikimet për FIBA Europe Cup. Mitrovicasit fituan me rezultat 69:77. Mikaile Tmusic me 22 pikë dhe...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky deklaroi se Ukraina do të bëjë gjithçka për të ruajtur mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe Evropës në...
  Vip04 Tetor 2023
  Aktorja Julia Ormond e ka paditur producentin Harvey Weinstein për sulm seksual. Në padinë e ngritur të mërkurën dhe të siguruar nga...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Senati amerikan ka miratuar emërimin e James O’Brien si Ndihmës-Sekretar i Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike. O’Brien ka fituar besimin e 67...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.