×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Ngërçi në Këshillin Politik, Meta: Nëse dera e Europës mbyllet dihet kush është përgjegjës

  FrontOnline
  19 Qershor 2020

  Presidenti shqiptar Ilir Meta ka komentuar në konferencë për shtyp ngërçin e krijuar në Këshillin Politik për Reformën Zgjedhore në lidhje me riformatimin e KQZ-së.

  Meta kërkoi nga palët t’i qëndrojnë marrëveshjes për ta çuar vendin sa më shpejt drejt zgjedhjeve të reja. Sipas tij, tashmë është e qartë se kush janë përgjegjësit nëse dyert e Europës mbyllen sërish.

  “Uroj që palët t’i qëndrojnë marrëveshjes që kanë nënshkruar e cila padyshim që mund të lë mjaft për të dëshiruar në përmbajtjen e saj, por ne e dimë që jemi në një situatë kritike të një mosbesimi të thellë dhe të problemeve serioze të legjitimitetit të institucioneve. Është koha për të kuptuar seriozisht të gjitha këto shqetësime që vijnë nga partnerët europianë të cilët kanë bërë përpjekjet më të mëdha për ta lënë derën të hapur për Shqipërinë, por në rast se dera do të mbyllet të gjithë shqiptarët do ta kenë të qartë se kush e ka përgjegjësinë”.

  “Shpresoj të ketë reflektim të shpejtë dhe të ecim drejt zgjedhjeve të lira dhe të ndershme. Është e sigurt që zgjedhjet e ardhshme do të jenë nën një monitorim tepër të ashpër nga faktori ndërkombëtar”, u shpreh Meta./ A2 CNN

  NimiTV ofron 30% zbritje për Black Friday
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni01 Dhjetor 2023
  Antony Blinken iu kundërpërgjigj pretendimeve të Hamasit se SHBA-ja dhe Izraeli i dhanë fund armëpushimit sepse dëshironin që armiqësitë të rifillonin mes...
  Bota/Rajoni01 Dhjetor 2023
  Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha të premten se i ka thënë presidentit të Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, se ka...
  Bota/Rajoni01 Dhjetor 2023
  Numri i palestinezëve të vrarë që nga përfundimi i armëpushimit ka arritur në 109, Kështu ka bërë të ditur Ministria e Shëndetësisë...
  Të tjera
  Vip01 Dhjetor 2023
  Banori i Big Brother VIP Kosova, Blero është shprehur i habitur me një pyetje të marrë nga publiku. Pyetja ishte se kë...
  Vip01 Dhjetor 2023
  Mbrëmë Edona, Buci dhe Alby janë sqaruar për një çështje mes tyre. Bëhet fjalë për Edonën e cila ishte kthyer me të...
  Vip01 Dhjetor 2023
  Banori i Big Brother VIP Kosova, Blerando ka shfaqur disa herë që është një djalë punëtor dhe nuk është dembel kur duhet...
  Vip01 Dhjetor 2023
  Mbrëmë Blerando ka pyetur Edonën se a mundet të përballet me banorët e Big Brother VIP Kosova. Ndër ta ai i përmendi...
  Vip01 Dhjetor 2023
  Banorët e Big Brother VIP Kosova, Blerando dhe Ganiu mbrëmë kanë debatuar me njëri-tjetrin. Blerando e pyeti se a mendon ai që...
  Vip01 Dhjetor 2023
  Banorja e Big Brother VIP Kosova, Shqipja ka argumentuar me banorët e tjerë se “thënia ‘në kuadër të lojës’, nuk është asgjë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.