×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Nga sulmet e talibanëve janë vrarë të paktën 17 ushtarë afganë

  FrontOnline
  17 Qershor 2020

  Zyrtarët afganë kanë thënë se luftëtarët talibanë kanë sulmuar një pikë të kontrollit në provincën Javzjan, duke vrarë të paktën 12 pjesëtarë të forcave të sigurisë.

  Zëdhënësi i guvernatorit provincial, Azar Jawjani, tha se pesë pjesëtarë të tjerë janë plagosur në këtë sulm. Militanët po ashtu kanë marrë peng katër ushtarë të tjerë pas këtij sulmi, shtoi ai.

  Një tjetër zëdhënës, Marouf Azari tha se në këtë sulm ka pasur viktima edhe në mesin e militantëve.

  “Pesë talibanë janë vrarë dhe dhjetë të tjerë janë plagosur gjatë luftimeve”, tha ai.

  Talibanët kanë marrë përgjegjësinë për sulmin, por kanë deklaruar se numri i ushtarëve të vrarë është më i lartë.

  Ndërkaq, në provincën Kunduz, militantët talibanë kanë sulmuar edhe një pikë kontrolli të ushtrisë, duke vrarë pesë ushtarë, kanë njoftuar zyrtarët afganë.

  Teksa, në një shpërthim me mortaja në provincën Ghazni, katër fëmijë u vranë dhe tre të tjerë u plagosën, njoftuan zyrtarët.

  Sipas shifrave të ofruara nga Qeveria afgane, vetëm gjatë javëve të fundit, 422 pjesëtarë të personelit afganë janë vrarë në sulmet e talibanëve.

  Talibanët, në anën tjetër, thonë se mbeten të përkushtuar në marrëveshjen e arritur në shkurt me Shtetet e Bashkuara. Kjo marrëveshje ka për qëllim t’i hapë rrugën bisedimeve të paqes ndërmjet Qeverisë afgane dhe talibanëve. /REL

  Comodita me dyshekët e saj në Panairin MOW, fiton klientë të rinj në Gjermani
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Dronët ukrainas kanë goditur një sistem të mbrojtjes ajrore S-400 Triumph pranë qytetit rus të Belgorodit. Mediet ukrainase raportojnë se sulmi është...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  60-vjeçari i arrestuar javën e kaluar për vrasjen e reperit Tupac Shakur doli për herë të parë në gjykatë të mërkurën në...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Një varkë prej druri e mbushur me 280 njerëz që mbërriti në ishullin Kanarie të El Hierro mendohet të jetë anija më...
  Të tjera
  Lajme04 Tetor 2023
  Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock nesër do të vizitojë Shqipërinë ku do të takohet edhe me ministrat e jashtëm të Kosovës...
  Lajme04 Tetor 2023
  Policia dhe Dogana e Kosovës kanë parandaluar kontrabandimin me mallra. Në rrugën malore të fshatit Malinë të Maqedonisë së Veriut që lidhet...
  Sport04 Tetor 2023
  Trepça ka fituar ndaj Tindastollit në kualifikimet për FIBA Europe Cup. Mitrovicasit fituan me rezultat 69:77. Mikaile Tmusic me 22 pikë dhe...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky deklaroi se Ukraina do të bëjë gjithçka për të ruajtur mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe Evropës në...
  Vip04 Tetor 2023
  Aktorja Julia Ormond e ka paditur producentin Harvey Weinstein për sulm seksual. Në padinë e ngritur të mërkurën dhe të siguruar nga...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Senati amerikan ka miratuar emërimin e James O’Brien si Ndihmës-Sekretar i Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike. O’Brien ka fituar besimin e 67...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.