Bota/Rajoni

Nga nesër 6,6 milionë australianë futen në karantinë

Nga nesër 6,6 milionë australianë futen në karantinë
16:08 | 06 Korrik 2020

Nga nesër në mesnatë 6,6 milionë persona do të izolohen në Australi për shkak të një rritjeje të rasteve me koronavirus, raportoi CNN.

Victoria, qyteti më i prekur, dhe New South Wales do të bllokohen për herë të parë që nga fillimi i pandemisë Covid-19.

Viktoria regjistroi rritjen më të lartë ditore me 127 raste të reja.

Në shtet ka 2 663 të infektuar dhe 22 viktima.

Në Australi, mbi 8 500 persona kanë kontraktuar koronavirusin dhe 106 persona kanë humbur jetën.

Gjithashtu, kufiri midis dy shteteve më të populluara të Australisë, Victoria dhe New South Wales (NSW) do të mbyllet pas pikut të Covid-19.

Kryeministri i Victorias, Daniel Andrews tha se vendimi u mor i përbashkët me kryeministrin Gladys Scott Morrison dhe liderin e New South Wales, Berejiklia.

Prince Caffe: Hape dhe fito preminë kryesore, çdo muaj nga një Fiat 500

Të tjera