×
 • Bota/Rajoni
 • Auto
 • Auto

  Nga ‘likes’ te peticionet: A ka vërtet fuqi aktivizmi online?

  FrontOnline
  20 Qershor 2020

  ‘Mbështetja e një kauze sociale apo politike me anë të rrjeteve sociale si Facebook, Instagram, Twitter dhe peticioneve online njihet si slacktivism, gjë që kërkon shumë pak angazhim nga individi. Termi slacktivism ka në thelb aktivizmin në pozitat e një “dembeli”.

  Pasi nëse përkthehet fjalë për fjalë, slacker është një individ që zakonisht e shmang punën dhe aktivizmi është guximi që merr dikush për të promovuar dhe nxjerrë në pah një problematikë, nismë, kauzë etj.

  Disa shtete, si Britania e Madhe, i kushtojnë rëndësi një peticioni online që ka grumbulluar të paktën 100,000 firma. Në shtete të tjera, si në vendin tonë, peticionet online nuk kanë fuqi ligjore. Siç mund ta keni lexuar, nisur nga peticioni për regjistrin publik të abuzuesve seksualë, një juriste shpjegoi se në Shqipëri duhen 20,000 firma fizike (në letër) që të merret parasysh.

  Pra, nëse nuk kanë fuqi ligjore, a kanë vërtet rëndësi peticionet online?

  Peticione online bëhen shpesh dhe shumica prej tyre bien në veshë të shurdhët. Edhe në Britaninë e Madhe në vitin 2016 vetëm 4 peticione janë diskutuar dhe marrë parasysh. Por kjo nuk do të thotë që të mos firmosni më të tilla peticione sepse në fund të fundit nuk keni asgjë për të humbur nëse firmosni diçka që ju besoni se ka vend për përmirësime.

  Në një mënyrë ose një tjetër, aktivizmi online mund të nxjerrë në pah problematika të ndryshme siç ishte rasti i regjistrit publik të abuzuesve, që nisi nëpërmjet një peticioni online.

  Punimet në rrjet, KEDS njofton për vendet që s’do të kenë rrymë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Turqia është izoluar ndërkombëtarisht dhe duhet ta ulë tonin, nëse dëshiron të fitojë koncesione të rëndësishme nga Bashkimi Evropian, tha një zyrtar...
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Zdravko Ponosh, nga koalicioni opozitar serb, lista “Serbia kundër dhunës” në krye me Dragan Gjillasin, për bombardimin e Serbisë në vitin 1999...
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Kryeministrja serbe, Ana Brnabiq deklaroi se ruajtja e Kosovës si pjesë e Serbisë është pika e parë në listën e planit 10-pikësh...
  Të tjera
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Pas publikimit të rezultateve të Testit PISA, ku Kosova u rangua pothuajse në fund, Partia Demokratike e Kosovës vlerëson se u konfirmua...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Ish-kryetari i Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hysni Gucati, është operuar sërish në këmbën në të cilën...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Shefi i Grupit Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Besnik Tahiri, ka takuar Raportuesen për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola...
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha se forcat e armatosura të vendit të tij vranë rreth gjysmën e komandantëve të Hamasit gjatë operacioneve...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Ambasadori amerikan në Kosovë, Jeffrey Hovenier, ka thënë se SHBA-të nuk kanë ndryshuar qëndrim sa i përket mbajtjes së zgjedhjeve serbe në...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Anëtari më i ri i LDK-së, Berat Rukiqi, vendimin e kryeministrit Albin Kurti, për alokimin e 5 milionë eurove për familjet me...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.