×
 • Lajme
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Nga 70.57% vota të numëruara, Alternativa Demokratike Shqiptare ka dy mandate

  FrontOnline
  22 Qershor 2020

  Komisioni Zgjedhor Republikan i Serbisë njoftoi sot se bazuar në 70.57 për qind të materialit zgjedhor të përpunuar, në zgjedhjet e djeshme parlamentare më së shumti vota ka marrë partia e presidentit Aleksandar Vuçiq, derisa Alternativa Demokratike Shqiptare ka marrë 0.68 për qind të votave ose dy mandate.

  Në zgjedhjet e djeshme votuan 2.122.773 qytetarë ose 50.32 për qind e elektoratit.

  Drejtori i Byrosë së Statistikave Miladin Kovaceviq, tha se, sipas rezultateve të përkohshme zgjedhore, shtatë lista zgjedhore hyjnë në Parlamentin serb, katër prej të cilave janë pakica.

  Partia Progresiste Serbe e Vuçiq ka marrë 61.59 për qind të votave ose 191 mandate, duke fituar kështu bindshëm në këto zgjedhje, 10.32 për qind votuan për koalicionin SPS-JS të ministrit të Jashtëm Ivica Daçiq ose 32 mandate, SPAS i ish-sportistit Aleksandër Shapiq fitoi 3.64 për qind ose 11 mandate parlamentare.

  Partitë e pakicave do të ulen gjithashtu në ulëset parlamentare: Aleanca e Hungarezëve Vojvodina me 10 deputetë, si dhe lista e Muamer Zukorliq, SDA Sanxhak me dy deputetë.

  Partitë të cilat nuk kaluan pragun zgjedhor janë: SRS partia e radikalit serb Vojisllav Sheshel me 2.08 për qind, POKS 2.68, Serbia e Bashkuar Demokratike 0.93, Lëvizja Broom 2.15, Koalicioni rreth Serbisë së Shëndetshme 1.1, Zavetnici 1.43, Blloku popullor 0.27, PSG 1.52 , sovranistët 2.23, Lëvizja “1 prej 5 milionë” 0.62, koalicioni “Le të bien maskat” 0.23, Partia ruse 0.18, Koalicioni rreth LDP-së 0.31 dhe “Levijatan” me 0.69 për qind të votave.

  KEDS tregon ku do të ketë nesër ndërprerje të rrymës
  Nga Rubrika
  Lajme15 Korrik 2024
  Një top ofertë të pa parë deri më tash ka lansuar kompania numër një për turizëm në Kosovë Sharr Travel për në...
  Lajme15 Korrik 2024
  Kurti takohet me drejtoren e NDI, ZKM: Diskutuan për zhvillimet në vend dhe në botë Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti e ka...
  Lajme15 Korrik 2024
  Agjencia për Informim dhe Privatësi, në kuadër të mbrojtjes së të dhënave personale të qytetarëve, përkatësisht mbikëqyrjen e zbatimit të Ligjit për...
  Të tjera
  Lajme15 Korrik 2024
  Salla e Kuvendit të Kosovës është në rinovim e sipër ndërsa Shefi i Kabinitetit të Glauk Konjufcës, Ilir Kërçeli njoftoi se tashmë...
  Lajme15 Korrik 2024
  Gjykata Speciale ka njoftuar se në rastin gjyqësor Januzi dhe të tjerët, është marrë vendim për kalimin e dosjes së çështjes dhe...
  Sport15 Korrik 2024
  Lamine Yamal nuk do ta harrojë kurrë eksperiencën e jashtëzakonshme që e pati në Euro 2024. Super-talenti i Barcelonës ishte sensacion në...
  Lajme15 Korrik 2024
  Deputeti i PDK-së, Ardian Kastrati, i ka reaguar kryeministrit Albin Kurti, i cili ka thënë se vrima nga e cila rridhte buxheti...
  Bota/Rajoni15 Korrik 2024
  Pushimet në Jug këtë vit janë më të shtrenjta se asnjëherë. Vlora, Saranda dhe zonat përreth tyre po përballen me një rritje...
  Lajme15 Korrik 2024
  Ambasadorët e shteteve më të fuqishme në botë u bën bashkë të dielën në Klan Arena. Ata shkuan për të parë finalen...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.