Lifestyle

Nëse vazhdimisht ndiheni të lodhur, kushtojini vëmendje këtyre gjërave

Nëse vazhdimisht ndiheni të lodhur, kushtojini vëmendje këtyre gjërave
13:00 | 13 Tetor 2021

Nëse shpesh ndiheni të lodhur dhe të përgjumur edhe pse sapo jeni zgjuar, ose nëse keni probleme të zgjoheni dhe nuk keni energji të mjaftueshme gjatë ditës, duhet të zbuloni se cilat janë gjërat ose zakonet që po ju shkarkojnë energjinë. Këto mund të jenë një nga arsyet kryesore.

 Dehidratimi

Sipas studimeve të kryera në Laboratorin e Performancës Njerëzore të Universitetit të Konektikatit, edhe dehidratimi i lehtë mund të çojë në një rënie të konsiderueshme të niveleve të energjisë, humorit dhe aftësive njohëse. Në studimet që trajtuan këtë temë, u vërtetua se dehidratimi ndikon negativisht në energjinë tek subjektet që ecnin në rutine për 40 minuta, si dhe tek ata që uleshin të qetë pa konsumuar ujë.

Ekzaminimi tregon se dehidratimi çon në lodhje në të dy gjinitë dhe se përveç rënies së energjisë, mund të shkaktojë edhe humor të pafavorshëm dhe mungesë motivimi.

 Dietë të parregullt

Nëse anashkaloni vaktet, veçanërisht mëngjesin, rezervat e energjisë së trupit tuaj janë varfëruar dhe ndiheni të rraskapitur. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të shpërndani ushqimet në mënyrë të barabartë gjatë gjithë ditës, dhe rekomandimi i duhur është të konsumoni 3 vakte kryesore dhe dy ushqime të lehta.

Hani vakte të vogla të pasura me lëndë ushqyese si fruta dhe perime të freskëta, arra, fara, drithëra dhe bishtajore. Këto ushqime do t’i sigurojnë trupit tuaj një dozë të mjaftueshme të energjisë së mirë dhe do të zvogëlojnë ndjenjën e lodhjes.

Duke shfletuar telefonin para gjumit

Shumë prej nesh kanë zakon të kontrollojnë email -in, të lexojnë lajme në telefon ose të shfletojnë faqet e mediave sociale para gjumit. Sidoqoftë, studimet tregojnë se ekspozimi ndaj dritës blu dhe të bardhë të kompjuterit ose ekranit të telefonit para gjumit ndikon negativisht në hormonin melatonin, i cili ndihmon në kontrollin e cikleve të gjumit dhe zgjimit.

Mosbalancimi i melatoninës mund të shkaktojë pagjumësi dhe një ndjenjë lodhjeje.

 Ushqime të shpejta dhe yndyrore

Studimet kanë treguar se një dietë me yndyrë të lartë mund të shkaktojë përgjumje dhe mungesë përqendrimi. Yndyrat nuk duhet të përjashtohen kurrë nga dieta juaj, por në vend të ushqimit të shpejtë dhe yndyrave jo të shëndetshme, merrni yndyra të shëndetshme nga peshqit yndyrorë si salmoni, vaji i ullirit, i cili është i pasur me acide yndyrore dhe arra.

Gjithashtu, konsumimi i karbohidrateve është jashtëzakonisht i rëndësishëm për energjinë, prandaj përfshini oriz integral, patate të ëmbla, fruta dhe ushqime të tjera që përmbajnë karbohidrate të shëndetshme në dietën tuaj.

Alkooli para gjumit

Shumë njerëz mendojnë se një gotë verë ose birrë e mirë do t’i ndihmojë të flenë më lehtë, dhe efekti është krejtësisht i ndryshëm. Kur ka alkool në trupin tonë, ne do të zgjohemi gjatë natës, dhe në mëngjes do të ndihemi më të lodhur./FrontOnline/

 

EKSKULZIVE: Art Motion dhe Klan Kosova fitojnë të drejtën televizive të Superligës, Ligës së parë si dhe Kupës së Kosovës 

Të tjera