Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Në Spitalin e Prizrenit, 119 pacientë me SARS-CoV-2, 12 në mjekim intensiv

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Drejtori i Spitalit të Prizrenit, Afrim Avdaj thotë se po përballen me numrin më të madh të pacientëve të infektuar me Covid-19 që nga fillimi i pandemisë.

  “Aktualisht në spitalin e përgjithshëm në Prizren janë të hospitalizuar 119 pacientë dhe pas pikut që kishim më 13 gusht me 104 pacientë, tani më jemi në zhvillime të reja ku kemi numrin më të madh të të hospitalizuarve nga Covid-19 pozitiv. Nga këta 119 pacientë, 12 janë në mjekimin intensiv qendror dhe pacientët tjerë janë në oksigjenoterapi”, tha Avdaj për RTV Dukagjini.

  Avdaj ka treguar nëse po përballen me mungesë stafi shëndetësor për shkak të infektimeve.

  “Aktualisht kishim dy anesteziologë, fatmirësisht njëri sot është lëshuar në shtëpi derisa tjetri po mjekohet në mjekimin intensiv. I kemi shtatë mjekë pozitiv të konfirmuar, njëri në spital dhe të tjerët në mjekim shtëpiak”, theksoi ai.

  Ndërkohë Avdaj ka treguar se aktualisht në këtë spital janë të furnizuar mjaftueshëm për tu dalë në ndihmë pacientëve në nevojë.

  “Janë kapacitete të mjaftueshme aktuale për tu dalë në ndihmë pacientëve”, tha Avdaj.

  Blini derivate me çmim të lirë dhe hyni në garë për të fituar banesë, iphone 13 e 19 shpërblime tjera
  Nga Rubrika
  Lajme21 Mars 2023
  Ish-kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka komentuar statusin e fundit të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, lidhur me presidentin serb Aleksandar Vuçiq....
  Lajme21 Mars 2023
  Nuk kanë kaluar as 24 orë nga takimi në Ohër dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka tentuar ta bindë opinionin se...
  Lajme21 Mars 2023
  Komuna e Mitrovicës prin me numrin e rasteve sociale. Kjo bën që nevoja për ndihma të jetë e madhe. Ka familje që...
  Të tjera
  Lajme21 Mars 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku ka komentuar për herë të parë dorëheqjen e Shqipe Mjekiqit nga pozita e nënkryetares...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Deputetët në Ugandë kanë miratuar një projekt-ligj të diskutueshëm anti-LGBTQ+, i cili do t’i bënte aktet homoseksuale të dënueshme me vdekje, duke...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Pas edhe një vizite tjetër në Washington dhe aktiviteteve të shumta diplomatike që kanë pasur në Kongres dhe Senat, përfaqësuesit politikë të...
  Lajme21 Mars 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, duke folur për Planin Evropian, deklaroi se asnjë kryeministër s’ka bërë kaq dëm sikur...
  Vip21 Mars 2023
  Sonte në “prime” u komentua loja e Kiarës brenda “BBVA”, ku disa prej banorëve u shprehën që ajo ka arritur deri këtu...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  5 deputetë të Kuvendit në Shqipëri do të lënë mandatin e ligjvënësit për të garuar në elektoralet e 14 majit për kryetar...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.