Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Në Podujevë 145 raste aktive me COVID-19

  FrontOnline
  3 vite më parë

  Shtabi Emergjent i Komunës së Podujevës në takimin e mbajtur sot ka diskutuar rreth gjendjes aktuale të menaxhimit të situatës me pandeminë̈ COVID-19, respektimin e masave mbrojtëse, dhe koordinimin e akterëve kryesorë të nivelit lokal për zbatimin e masave mbrojtëse.

  Në mbledhjen e sotme, nënkryetari i Komunës, Nexhmi Rudari, informoi anëtarët e shtabit lidhur me gjendjen aktuale epidemiologjike në Komunën e Podujevës, për të cilën tha se në dy javët e fundit ka patur dukshëm numër më të madh të të infektuarëve.

  “Sipas raporteve mjekësore gjendja prej fillimit të pandemisë, deri më tani është me 308 raste të infektuar, 154 raste të shëruar, 145 raste aktive dhe fatkeqësisht 9 raste kanë humbur jetën” tha Rudari.

  Rudari tha se shqetësuese ditëve të fundit është grumbullimi i qytetarëve në numër të madh, nëpër kafiteri, ahengje të ndryshme, te Liqeni i Batllavës dhe mos respektimi i distancës në vende me frekuentim të madh të njerëzve, thuhet në njoftimin për media.

  Komandanti i Stacionit të Policisë̈, Bekim Zogiani, informoi antarët e shtabit që ekipet policore janë vazhdimisht në teren duke përcjellur gjendjen sa i përket respektimit të masave nga qytetarët dhe bizneset.

  “Numri i personave që u janë shqiptuar fletëparaqitje deri më sot ështe 557, lista e cila do të bartet tek inspektoriati për të vazhduar me procedura të mëtutjeshme” tha Zogiani.

  Ai, gjithashtu tha se do të vazhdojnë prej sot me masa më rigoroze në bashkëpunim me inspektoriatin ndaj të gjithë atyre të cilët nuk i respektojnë masat e rekomanduara të IKSHPK dhe Qeverisë së Kosovës.

  Në fund të takimit nënkryetari Rudari falënderoi Kryetarin e Këshillit të Bashkësisë̈ Islame në Podujevë, Mensur Hotin, imamët dhe të gjithë besimtarët e fesë islame për koordinimin dhe bashkëpunimin në respektimin e rekomandimeve të Qeverisë së Kosovës.

  “Shtabi Emergjent apelon te qytetarët e Komunës së Podujevës që t’i respektojnë masat mbrojtëse ndaj COVID-19, duke e konsideruar këtë obligim dhe detyrë të përbashkët për ruajtjen e shëndetit të vetës, familjes dhe gjithë qytetarëve të vendit tonë”, thuhet në njoftim.

  Juliana: E kuptoj që e kam lëndu djalin dhe e marr mbi supet e mia këtë (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Lajme31 Mars 2023
  Të hënën në Gjykatën Speciale do të fillojë gjyqi ndaj krerëv të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Rexhep Selimi...
  Lajme31 Mars 2023
  Diplomati i karrierës, Agron Maloku ka paditur Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe Diasporës (MPJD) që udhëhiqet nga Donika Gërvalla. Padia e...
  Lajme31 Mars 2023
  Lidhja Demokratike e Kosovës ka mbajtur sot një konferencë për media, ku është theksuar se brenda dy vitesh qeverisje nga Albin Kurti,...
  Të tjera
  Vip31 Mars 2023
  Këtë vit ka qenë pothuajse e pamundur mospërfshirja e personazheve të njohura në historitë e krijuara brenda Big Brother Vip. Politikanë, gazetarë,...
  Lajme31 Mars 2023
  Kryeministri i Kosovës Aljbin Kurti ka mbështetur Milo Gjukanoviqin para raundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale në Mal të Zi. Kurti ka...
  Lajme31 Mars 2023
  Kuvendi i Kosovës do të bashkëpunojë me Ambasadën Zvicerane në Kosovë, e cila me anë të një projekti do t’i ndihmojë deputetët...
  Lajme31 Mars 2023
  Misioni i NATO-s në Kosovë, KFOR, ka thënë se është i gatshëm për t’u përballur me çdo lloj skenari gjatë zgjedhjeve lokale...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Ukraina nuk do t'i falë kurrë ushtarët rusë përgjegjës për krimet në Bucha, tha Volodymyr Zelensky gjatë përkujtimit të përvjetorit të rimarrjes...
  Kronika31 Mars 2023
  Në Ferizaj është arrestuar një burrë pasi dyshohet se ka shkuar në vendin e punës të një gruaje dhe ia ka marrë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.