Lifestyle

Ne luftë me stresin, përdorni edhe këto ushqime

Ne luftë me stresin, përdorni edhe këto ushqime
15:25 | 19 Qershor 2020

Më e mira që do duhej të bëni kur ndjeheni të stresuar është të kuptoni se si të gjendeni në atë situatë.

Përveç menaxhimit të emocioneve e mendimeve negative, rëndësi ka edhe gjërat që duhet t’i hani,

Ne do ju tregojmë se cilat janë disa nga ushqimet që reduktojnë stresin, pra ato që duhet pjesë e shujtave tuaja.

Frutat e thata

Frutat e thata janë aleatet më të mira kundër stresit, bajamet, arrat e lajthit janë të pasura me vitaminë B, e cila ka veti të përmirësojë gjendjen shpirtërore.

Banane

Mjekët por edhe nutricionistët veçojnë vetitë e bananes si antistres e ideale për luftuar ankthin. Banania është e pasur me vitaminë A dhe B.

Kosi

Kosi natyral është probiotikë i mirë që mund të hahet, pasi ndihmon zvogëlimin e çdo lloj inflamacioni dhe rregullon procesin e tretjes. Kosi është i mirë edhe për sistemin nervor pasiqë është i pasur me proteina që nxisin sintetizimin e tripofanit

“Frika ime është përballja me publikun”, thotë banori/banorja i/e 12-të i/e BBVK

Të tjera