×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Ne luftë me stresin, përdorni edhe këto ushqime

  FrontOnline
  19 Qershor 2020

  Më e mira që do duhej të bëni kur ndjeheni të stresuar është të kuptoni se si të gjendeni në atë situatë.

  Përveç menaxhimit të emocioneve e mendimeve negative, rëndësi ka edhe gjërat që duhet t’i hani,

  Ne do ju tregojmë se cilat janë disa nga ushqimet që reduktojnë stresin, pra ato që duhet pjesë e shujtave tuaja.

  Frutat e thata

  Frutat e thata janë aleatet më të mira kundër stresit, bajamet, arrat e lajthit janë të pasura me vitaminë B, e cila ka veti të përmirësojë gjendjen shpirtërore.

  Banane

  Mjekët por edhe nutricionistët veçojnë vetitë e bananes si antistres e ideale për luftuar ankthin. Banania është e pasur me vitaminë A dhe B.

  Kosi

  Kosi natyral është probiotikë i mirë që mund të hahet, pasi ndihmon zvogëlimin e çdo lloj inflamacioni dhe rregullon procesin e tretjes. Kosi është i mirë edhe për sistemin nervor pasiqë është i pasur me proteina që nxisin sintetizimin e tripofanit

  Vedat Bajrami banori më i ri në Big Brother VIP Kosova
  Nga Rubrika
  Lifestyle08 Dhjetor 2023
  Gjithçka rrotullohet rreth mënyrës se si mendoni. Nga mënyra se si i perceptoni gjërat dhe nga ajo që lejoni të ndikojë tek...
  Lifestyle07 Dhjetor 2023
  Ushqimet e ëmbla nuk kanë reputacionin më të mirë: nga pijet e gazuara të ëmbla deri te karamelet dhe ëmbëlsirat, të gjithë...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Për shkak të rrezikut të mundshëm për shëndetin e njerëzve, çaji i mentes, i cili përmban lëndë të parë të furnizuar nga...
  Të tjera
  Vip08 Dhjetor 2023
  Moderatori i spektaklit Alaudin Hamiti ia ka bërë një pyetje Blerandos, “dikush të sheh si lojtar të fortë dikush më pak të...
  Vip08 Dhjetor 2023
  Blerando ka folur për shoqërinë e tij më Bleron brenda shtëpisë së Big Brother VIP Kosova 2. Ai ka thënë se është...
  Lajme08 Dhjetor 2023
  Për të shtunën parashikohet të mbajë mot me diell dhe vranësira të ulëta në orët e mëngjesit, të cilat në orët vijuese...
  Lajme08 Dhjetor 2023
  Fondi Sovran i Kosovës i cili ka kaluar në leximin e parë në Kuvendin e Kosovës është diskutuar sot në EURO n’7....
  Sport08 Dhjetor 2023
  Juventusi ka arritur të shënojë fitore ndaj Napolit me rezultat 1-0 në derbin e javës së 15-të të Serie A. Pjesa e...
  Bota/Rajoni08 Dhjetor 2023
  Shtetet e Bashkuara kanë vënë veto në Rezolutën e cila ka bërë thirrje për armëpushim të menjëhershëm në Gazë. 13 nga anëtaret...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.