×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Në kryeqytetin e Indisë për shkak të ndotjes mbyllen shkollat dhe kolegjet

  FrontOnline
  17 Nëntor 2021

  Autoritetet në kryeqytetin e Indisë, Delhi kanë mbyllur të gjitha shkollat ​​dhe kolegjet për një kohë të pacaktuar për shkak të përkeqësimit të nivelit të ndotjes së ajrit, raporton BBC.

  Edhe punimet e ndërtimit janë të ndaluara deri më 21 nëntor, me përjashtim të projekteve të trafikut dhe mbrojtjes.

  Disa termocentrale me qymyr janë mbyllur gjithashtu, kështu që pesë nga 11 janë aktualisht të licencuar. Tymi toksik po mbyt Delhi nga festivali Diwali.

  Nivelet e PM2.5 – grimca të vogla që mund të dëmtojnë mushkëritë – në Delhi janë shumë më të larta se nivelet e listuara në udhëzimet e sigurisë të Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

  Në disa pjesë të qytetit të martën u regjistruan shifra afër ose më shumë se 400, që është në kategorinë e ndotjes “të rëndë”.

  Sipas Indeksit të Cilësisë së Ajrit (AQI), shifrat ndërmjet 0 dhe 50 konsiderohen “të mira” dhe midis 51 dhe 100 “të kënaqshme”.

  Një përzierje faktorësh si avullimi nga automjetet dhe industria, pluhuri dhe kushtet e motit kanë kontribuar që Delhi të bëhet kryeqyteti më i ndotur në botë.

  Ajri bëhet veçanërisht toksik në muajt e dimrit pasi fermerët në shtetet fqinje djegin kashtë të korrave.

  Fishekzjarret gjatë festivalit Diwali të mbajtur në të njëjtën kohë përkeqësojnë më tej cilësinë e ajrit.

  Për shkak të erës së dobët, ndotja mbahet në shtresat e poshtme të atmosferës./FrontOnline/

   

  Njoftimet nga KEDS, vendet që do të mbesin nesër pa rrymë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni19 Korrik 2024
  Kërkimi për njeriun që vrau policin kufitar Nikolla Krsmanoviq dhe plagosi rëndë kolegun e tij Vjekoslav Iliq në Loznicë është ende në...
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Ish-ambasadorin amerikan Gjermani dhe ish- i dërguar i SHBA-së për Ballkanin, Richard Grenell, ka një shans të mirë për t'u bërë Sekretar...
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Kai Trump, mbesa adoleshente e ish-presidentit të SHBA-së, Donald Trump, bëri një paraqitje të papritur në Konventën Kombëtare Republikane më 17 korrik,...
  Të tjera
  Lajme18 Korrik 2024
  Aviacioni i SHBA-së nga Komanda Rajonale në Lindje e Forcave Kosovare të udhëhequr nga NATO ka ndihmuar sot Departamentin e Zjarrfikësve të...
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Ish-presidenti amerikan, Barack Obama, privatisht ka shprehur shqetësime te demokratët lidhur me kandidaturën e presidentit Joe Biden, dhe Nancy Pelosi privatisht e...
  Lajme18 Korrik 2024
  Kryeministri Albin Kurti u ka bërë thirrje qytetarëve që t’i ndjekin udhëzimet zyrtare nga autoritetet e Kosovës pas ngjarjes së fundit në...
  Vip18 Korrik 2024
  Këngëtarja e njohur shqiptare, Dafina Zeqiri, po vjen me një projekt të ri. Artistja ka bashkuar forcat me reperin nga Ferizaj, Arton...
  Lajme18 Korrik 2024
  Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, është takuar me ambasadorin e ShBA-së në Kosovë, Jeffrey Hovenier. Gërvalla tha se me Hovenierin...
  Lajme18 Korrik 2024
  Ardita Sinani do të votohet së shpejti për kryetare të Preshevës pas koalicionit me Partinë Demokratike Shqiptare (PDSH), raporton Front Online. Sipas...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.