Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Në këtë shtet regjistrohet vdekja e parë nga COVID-19

  FrontOnline
  24 Korrik 2020

  Uganda ka regjistruar vdekjen e parë nga Covid-19, sipas Ministrisë së Shëndetësisë të vendit, raporton CNN.

  Seychelles dhe Eritrea tani janë vendet e vetme në Afrikë që nuk kanë raportuar një vdekje nga Covid-19, sipas të dhënave të Universitetit John Hopkins.

  Pacientja ishte një grua 33-vjeçare Ugandane, nga rrethi Namisindwa, e cila u pranua në spital më 15 korrik dhe u trajtua për pneumoni të rëndë pasi vuajti simptomat Covid-19.

  Ajo vdiq në 21 korrik, tha Ministria e Shëndetësisë në Twitter të enjten.

  Deri më tani 30 nga kontaktet e saj janë gjurmuar dhe vendosur nën karantinë nga autoritetet lokale të shëndetësisë, tha ministria. Ata do të monitorohen për 14 ditë dhe do të testohen për virusin.

  Njoftimet nga KEDS për punimet në rrjet
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Një shofer në Finlandë mori gjobën më të lartë ndoshta për tejkalim shpejtësie. Ai është gjobitur me 121 mijë euro, pasi gjobat...
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Sekretari i Jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar, James Cleverly sot ka qëndruar në Ukrainë, ku është takuar me presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky....
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Ish-zëvendëspresidenti amerikan, Mike Pence, më 5 qershor e shpalli veten kandidat në garën presidenciale të republikanëve për pozitën e presidentit, duke nisur...
  Të tjera
  Lajme05 Qershor 2023
  Në lidhje me situatën në veri, anëtari i kryesisë së Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Zenun Pajaziti ka thënë se aktivitetet e...
  Lajme05 Qershor 2023
  Kryetari i Zveçanit nga radhët e PDK-së, Ilir Peci tha se as që e mendon tash për tash dorëheqjen. Kurse kryetari tjetër...
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Katër persona janë arrestuar në Tiranë, për të cilët policia atje bëri të ditur se dyshohen për vepra të ndryshme penale. Një...
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Disa trafikantë shqiptarë të përfshirë në një mega trafik droge në Europë, si dhe në bashkëpunimin me klanet mafioze kalabreze, “Ndrangheta”, kanë...
  Lajme05 Qershor 2023
  Mbajtja e zgjedhjeve të parakohshme po shihet nga faktori ndërkombëtar si rruga e duhur për shtensionimin e situatës në Veri. Ish-kryetari i...
  Lajme05 Qershor 2023
  Sllagjana Pantoviq, është emëruar nënkryetare e komunës së Zveçanit. Kjo u konfirmua për Klankosova.tv nga kryetari i kësaj komune Ilir Peci. Pantoviq,...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.