Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Në Karabak u bënë shkrumb, por armenët e azerët jetojnë në harmoni në një fshat

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Fshati Tsophi është një nga disa fshatrat e rajonit Marneuli të Gjeorgjisë ku armenët dhe azerët jetojnë dhe punojnë së bashku, pavarësisht konfliktit mes Armenisë dhe Azerbajxhanit për Nagorno-Karabakun.

  Luftimet mes këtyre dy shteteve i kanë prekur emocionalisht edhe armenët dhe azerët që jetojnë në Gjeorgji, por fshatarët përpiqen që të mos grinden mes vete për këtë çështje, shkruan Free Europe, transmeton Gazeta Express.

  Fshati gjeorgjian, Tsophi, shtrihet afër trekëndëshit kufitar Gjeorgji – Armeni – Azerbajxhan
  “Për mua, lufta nënkupton vdekje, fund të jetës, fund të botës. Natyrisht, ndihem i lënduar, dhemb shumë. Pse tërë kjo gjakderdhje? A nuk munden ata që ta zgjidhin këtë në mënyrë paqësore”, thotë Nuradin Akhmedov, azer që jeton në këtë fshat.

  Nuradin Akhmedov, azer etnik që jeton në fshatin Tsophi të Gjeorgjisë
  Maksim Siradegian, armen që jeton në të njëjtin fshat, thotë: “Ushtarë të rinj po vdesin. Qytetarë paqësorë po bombardohen. Njerëzit po vdesin. Ata bombardojnë dhe djemtë tanë bombardojnë. Askujt nuk i nevojitet lufta, s’ka asnjë dobi prej saj.”

  Maksim Siradegian, armen etnik që jeton në fshatin Sophi
  Një banor tjetër, një i ri azer, i quajtur Elmir Anagiev, thotë se fshati ku ai jeton është mikëpritës dhe njerëzit janë të shoqërueshëm me njëri-tjetrin. “Një familje armene jeton në këtë ndërtesë, ne të tjerët jemi azerë. Në familjen time, ne flasim për luftën. Duam paqe dhe që gjakderdhja të ndalet”, thotë ai.

  Elmir Anagiev, një i ri azer që jeton në të njëjtën ndërtesë me një familje armene
  Banorët e fshatit Tsophi shpresojnë se të tjerët mund të mësojnë nga shembulli i tyre. Për ta, lufta është armiku i përbashkët.

  Disa gra në një rrugicë të fshatit
  Ndryshe, mbi 1.200 ushtarë armenë janë vrarë gjatë luftimeve që nisën me 27 shtator në Nagorno-Karabak, ndërsa forcat azere nuk e kanë publikuar numrin e ushtarëve të vrarë.

  Petrol Company sërish troket në dyert e Shtëpisë së Pleqve për Ramazan
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni19 Mars 2023
  Ministri i Drejtësisë i Gjermanisë, Marco Bushman, tha se do të ekzekutojë urdhrin e arrestit për presidentin rus Vladimir Putin nëse ai...
  Bota/Rajoni19 Mars 2023
  Forcat ruse gjatë javës kanë granatuar një numër qytetesh të Ukrainës. “Shteti i keq” do të mbajë përgjegjësi për çdo akt terrori...
  Bota/Rajoni19 Mars 2023
  Një aksident trafiku ka ndodhur në Fier, si pasojë e të cilit ka humbur jetën një zytar policor. Policia ka bërë të...
  Të tjera
  Vip19 Mars 2023
  Olta-Kiara dhe Kristi-Qetësori janë dy çiftet për të cilët publiku duhet të votojë dhe të zgjedhë se kë do të çojë në...
  Lajme19 Mars 2023
  Besfort Krasniqi, sekretari i përgjithshëm i posa zgjedhur i Universitetit të Prishtinës, në qershor të vitit të kaluar ishte denoncuar për ngacmim...
  Lajme19 Mars 2023
  Ministria e Jashtme turke thotë se do të mbështesë të gjitha nismat që synojnë normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë Turqia...
  Lajme19 Mars 2023
  Sot paradite në motelin “Villa A1” te Tranziti i Vjetër në Prizren, u gjet pa shenja jete një burrë i moshës 77-vjeçare....
  Bota/Rajoni19 Mars 2023
  Presidenti aktual i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, nuk ka arritur fitore bindëse në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale. Sipas parashikimeve...
  Lajme19 Mars 2023
  Aktivisti i Lëvizjes Vetëvendosje, Petrit Musa, ka reaguar pas takimit të kryeministrit Albin Kurti në Ohër, ku janë pajtuar që të zbatohen...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.