Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Në Holandë numër rekord i të infektuarve nga COVID 19

  FrontOnline
  3 vite më parë

  Shteti i Holandës po thyen rekorde për të tretën ditë me radhë sa i përket personave që janë të infektuar me Covid 19, njoftoi Ministria e Shëndetësisë e këtij vendi. Kjo ministri ka paralajmëruar se kapacitetet e testimit nuk janë të mjaftueshme për një valë të re në muajt e ardhshëm.

  Kapaciteti i testimit dhe kapaciteti laboratorik duhet të rritet nga niveli aktual i rreth 30,000 testeve në ditë në 55,000 teste në ditë në nëntor dhe në 70,000 në dhjetor dhe 85,000 nga shkurti, tha ministria.

  Kryeministri Mark Rutte në një debat në parlamentin holandez theksoi se janë duke bërë gjithçka që po munden për të rritur kapacitetet, por këto masa për momentin nuk janë ende të mjaftueshme.

  Qytetarët që janë detyruar të presin nga autoritetet janë njoftuar se shumë njerëz po i përgjigjen testimit pa simptoma të dukshme të COVID-19, andaj tani do të këshillohet të testohen vetëm ata që kanë probleme serioze shëndetësore.

  Numri ditor i të infektuarve është rritur javët e fundit në Holandë, duke arritur të enjten 1753, ose gjithsej 88,073.

  Loja e madhe ka filluar nga 31 Janar dhe vazhdon deri me 2 Shkurt në Petrol Company
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Bashkisë së Bordosë i është vënë zjarri nga protestuesit në Francë. Më shumë se një milion njerëz dolën në rrugë në të...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Pentagoni raportoi se një kontraktor amerikan u vra dhe pesë trupa ushtarake amerikane, si dhe një kontraktor tjetër, u plagosën në një...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Drejtori i Përgjithshëm i platformës jashtëzakonisht të njohur “TikTok”, Shou Zi Chew, dëshmoi dje për më shumë se pesë orë përpara komisionit...
  Të tjera
  Lajme24 Mars 2023
  Ekipet e “Xhenios” të Gardës Kombëtare të Forcës së Sigurisë së Kosovës kanë nisur ndërtimin e urës mobile në fshatin Aqarevë të...
  Lajme24 Mars 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, së bashku me kabinetin e tij qeveritar, ka bërë homazhe në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit” në...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  “Jemi në mes të procesit për anëtarësimin në NATO. Turqia ka njoftuar se do ta ratifikojë kërkesën tonë para zgjedhjeve. Të njëjtën...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Çdo përpjekje e Ukrainës për të marrë gadishullin e Krimesë do të ishte një arsye për Rusinë që të përdorte “absolutisht çdo...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Disa lëkundje tërmeti janë ndjerë në orët e para të ditës së sotme në zonën mes Korçës dhe Ersekës. Sipas IGJEUM lëkundja...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Franca është e përfshirë nga protestat e dhunshme, kundër reformës së pensioneve. Një ditë me parë protestat degjeneruar në përleshje në të...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.