Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Në Gjermani e shohin sfiduese të përcaktohet se kush do të vaksinohet i pari për COVID-19

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Instituti i Gjermanisë për sëmundje infektive “Robert Koch”, i ka vlerësuar inkurajuese rezultatet fillestare të fazës së tretë të vaksinës potenciale për COVID-19 të kompanive “Pfizer/BioNtech”.

  Nga këto kompani ishte thënë se në rezultatet fillestare vaksina po jep 90 për qind efikasitet në mbrojtje nga infektimi.

  “Të dhënat preeliminatore nga Pfizer dhe partneri gjerman BioNtech për vaksinën eksperimentale COVID-19 janë inkurajuese”, ka thënë kryetari i RKI-së, Lothar Wieler, raporton agjencia Reuters.

  Wieler ka shtuar se do të jetë sfiduese për të përcaktuar se kush do të marrë i pari vaksinën për COVID-19.

  Ai po ashtu ka shtuar se masat antiCOVID do të qëndrojnë për një kohë të gjatë, pasi që duhet kohë për realizimin e vaksinimit të masës.

  Në Gjermani sot janë regjistruar 21.866 raste të reja me koronavirus dhe 215 të vdekur në 24 orët e fundit.

  Wieler thotë se numri i të infektuarve po rritet në gjithë Gjermaninë, por se është inkurajuese që rritja po shkon me ritëm më të ngadalësuar, që lë të kuptohet se masat po funksionojnë. Ai ka thënë se ka mundur të ishte shumë më keq.

  Shkëlqim Devolli takon guvernatorin e Texasit, Greg Abbott, flasin për rritje bashkëpunimi Kosovë – ShBA
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni19 Mars 2023
  Ministri i Drejtësisë i Gjermanisë, Marco Bushman, tha se do të ekzekutojë urdhrin e arrestit për presidentin rus Vladimir Putin nëse ai...
  Bota/Rajoni19 Mars 2023
  Forcat ruse gjatë javës kanë granatuar një numër qytetesh të Ukrainës. “Shteti i keq” do të mbajë përgjegjësi për çdo akt terrori...
  Bota/Rajoni19 Mars 2023
  Një aksident trafiku ka ndodhur në Fier, si pasojë e të cilit ka humbur jetën një zytar policor. Policia ka bërë të...
  Të tjera
  Vip19 Mars 2023
  Olta-Kiara dhe Kristi-Qetësori janë dy çiftet për të cilët publiku duhet të votojë dhe të zgjedhë se kë do të çojë në...
  Lajme19 Mars 2023
  Besfort Krasniqi, sekretari i përgjithshëm i posa zgjedhur i Universitetit të Prishtinës, në qershor të vitit të kaluar ishte denoncuar për ngacmim...
  Lajme19 Mars 2023
  Ministria e Jashtme turke thotë se do të mbështesë të gjitha nismat që synojnë normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë Turqia...
  Lajme19 Mars 2023
  Sot paradite në motelin “Villa A1” te Tranziti i Vjetër në Prizren, u gjet pa shenja jete një burrë i moshës 77-vjeçare....
  Bota/Rajoni19 Mars 2023
  Presidenti aktual i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, nuk ka arritur fitore bindëse në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale. Sipas parashikimeve...
  Lajme19 Mars 2023
  Aktivisti i Lëvizjes Vetëvendosje, Petrit Musa, ka reaguar pas takimit të kryeministrit Albin Kurti në Ohër, ku janë pajtuar që të zbatohen...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.