×
 • Lajme
 • Lajme

  Në Fakultetin e Mjekësisë përurohet një pushimore në nder të Astrit Deharit

  FrontOnline
  05 Nëntor 2019

  Aktivistët e Lëvizjes Studentore “Studim Kritikë Veprim” kanë nderuar sot në trevjetorin e vdekjes së tij, ish-studentin e mjekësisë, Astrit Deharin, duke përuruar një pushimore në biblotekën e Fakultetit të Mjekësisë në Prishtinë.

  Disa karrige dhe tavolina druri janë vendosur para biblotekës së këtij fakulteti derisa në sfond qëndron portreti i Astritit.

  Arsyerja e vendosjes së pushimores pranë biblotekës, sipas organizatorëve, ishte sepse Astriti kohën më të madhe e kaloi pikërisht brenda saj.

  Getoar Sylaj nga SKV tha se studentët do ta kenë mundësinë të pushojnë pranë objektit ku kolegu i tyre kaloi orë të tëra.

  “Përmes këtij aktiviteti shënojmë kujtimin e paharrueshëm të shokut tonë dhe kolegun e Fakultetit të Mjekësisë Astrit Deharin. Astriti ka kaluar një pjesë të gjatë të kohës këtu në bibliotekën e Fakultetit. Andaj në këtë hapësirë e cila ka filluar të rregullohet do të shndërrohet në një pushimore te cilën do ta shfrytëzojnë studentët e Fakultetit”.

  Gjatë ditës së sotme janë zhvilluar disa aktivitete në kujtim të Astrit Deharit. Kryetari i Vetëvendosjes dhe disa bashkëpartiakë kanë bërë homazhe te varri i tij.

  Ndërkaq, në orën 12:00 në sheshin “Zahir Pajaziti” në Prishtinë organizohet marshi “Një popull për drejtësi”.

  Po ashtu edhe në qytetin i Prizrenit, në burgun e të cilit ndërroi jetë Dehari, do të mbahet një marsh nga ora 14:00 deri në 15:00 në kohën kur ka vdekur ai do të ndizen qirinj dhe vendosen kurora lulesh./Front Online/

  Është koha të shijojmë çokollatën më të mirë..
  Nga Rubrika
  Lajme04 Tetor 2023
  Deputetja britanike, Alicia Kearns, ka ritheksuar faktin sesi akoma nuk ka pasoja për Beogradin edhe pas ngjarjes së 24 shtatorit, në Banjskë...
  Lajme04 Tetor 2023
  Olaf Sholz, kancelari i Gjermanisë ka folur për gjendjen në veri të Kosovës, gjatë një konference të përbashkët shtypi bashkë me kryeministrin...
  Lajme04 Tetor 2023
  Disa ditë pas përplasjes me armë, jeta ka rinisur mes autoblindave dhe forcave të shumta speciale. Banorët i shmangen çdo lloj kontakti...
  Të tjera
  Lajme04 Tetor 2023
  Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock nesër do të vizitojë Shqipërinë ku do të takohet edhe me ministrat e jashtëm të Kosovës...
  Lajme04 Tetor 2023
  Policia dhe Dogana e Kosovës kanë parandaluar kontrabandimin me mallra. Në rrugën malore të fshatit Malinë të Maqedonisë së Veriut që lidhet...
  Sport04 Tetor 2023
  Trepça ka fituar ndaj Tindastollit në kualifikimet për FIBA Europe Cup. Mitrovicasit fituan me rezultat 69:77. Mikaile Tmusic me 22 pikë dhe...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky deklaroi se Ukraina do të bëjë gjithçka për të ruajtur mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe Evropës në...
  Vip04 Tetor 2023
  Aktorja Julia Ormond e ka paditur producentin Harvey Weinstein për sulm seksual. Në padinë e ngritur të mërkurën dhe të siguruar nga...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Senati amerikan ka miratuar emërimin e James O’Brien si Ndihmës-Sekretar i Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike. O’Brien ka fituar besimin e 67...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.