Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Në Dibër janë harxhuar 150 vaksinat falas kundër gripit sezonal, priten edhe 450 shtesë

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Në Dibër janë harxhuar 150 vaksinat e para kundër gripit sezonal, të cilat një kategori e caktuar e qytetarëve i ka marrë falas me caktimin përmes “termini im”.

  “Me vaksinimin kundër gripit sezonal, filluam para dy ditëve dhe tanimë i kemi harxhuar 150 vaksinat e para falas. Me respektimin e të gjitha protokolleve për mbrojtje nga Kovid-19, procesi zhvillohej pa probleme nga ora 8:00 deri ora 15:00, në ambient të posaçëm në shërbimin për vaksinim pranë Spitalti të përgjithshëm me kompetenca të zgjeruara”, deklaroi për AIM Mentor Mela, udhëheqës i Njësisë punuese në Qendrën për Shëndet Publik.

  Kryesisht me imunizim janë përfshirë personat e sëmurë kronikë dhe mbi moshën 65-vjeçare.

  “Presim të arrijnë edhe 450 vaksina falas shtesë, të cilat, si edhe të parat, do të dedikohen për të sëmurë kronikë, persona mbi moshën 65-vjeçare, gra shtatzëna, fëmijë të moshës prej gjashtë muajsh deri pesë vjeç. Gjithsesi, presim edhe vaksina komerciale, të cilat do të kushtojnë nga 800 denarë, por ende nuk e dimë numrin e tyre”, tha Mela

  Lidhur me gjendjen epidemiologjike me coronavirusin, Mela atë e vlerëson si shumë serioze. Vetëm këtë muaj ka më shumë se 40 të sapoinfektuar ose gjithsej deri tani 402, prej tyre betejën me virusin e rrezikshëm e kanë humbur 18, ndërsa raste aktive janë 91, prej të cilëve gjashtë janë hospitalizuar në institucionet shëndetësore në Shkup.

  Shkaku kryesor për numrin e rritur të të sapoinfektuarve, sipas tij, është mosrespektimi i masave për mbrojtje, para së gjithash grupimi në kafene dhe nëpër shtëpi për raste të ndryshme.

  Shqipëria mbushet me turistë kosovarë falë Sharr Travel
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni25 Mars 2023
  Sindikatat dhe qytetarët në Francë kanë njoftuar përshkallëzimin e protestave pas një vendimi për të rritur moshën e pensionit nga 62 në...
  Bota/Rajoni25 Mars 2023
  Një adoleshente, e cila u dogj e gjallë nga ish-partneri, dha frymën e fundit në spitalin ku po kurohej, pas pesë ditësh...
  Bota/Rajoni25 Mars 2023
  Një burrë në Gjermani ka plagosur rëndë një vajzë 17-vjeçare me sëpatë pasi kërcënoi pasagjerët në një tren, tha policia. Në qytetin...
  Të tjera
  Kronika25 Mars 2023
  Policia e Kosovës ka arrestuar një person, i cili kishte vjedhur 63 drita solare në lagjen Jusuf Gërvalla në Prishtinë. Rastin në...
  Kronika25 Mars 2023
  Një person është arrestuar pasi ishte i kërkuar nga Policia e Kosovës për ngacmim. Në raportin 24 orësh të policisë bëhet e...
  Kronika25 Mars 2023
  Një femër në Lipjan ka njoftuar në Polici së është sulmuar fizikisht nga bashkëshorti i saj. E, njëjta pas sulmit ka pranuar...
  Bota/Rajoni25 Mars 2023
  Një burrë në Gjermani ka plagosur rëndë një vajzë 17-vjeçare me sëpatë pasi kërcënoi pasagjerët në një tren, tha policia. Në qytetin...
  Kronika25 Mars 2023
  Një femër në Fushë Kosovë është arrestuar nga Policia. E, njëjta dyshohet se pas një mosmarrëveshje ka ushtruar dhunë ndaj bashkëshortit të...
  Kronika25 Mars 2023
  Një vajzë në Skenderaj derisa ishte duke fjetur ka ndërruar jetë. Lajmin në Polici e ka raportuar nëna e saj. Në raportin...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.