×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Në Britani mund të anulohen të gjitha pushimet për vitin 2021

  FrontOnline
  11 Shkurt 2021

  Rezervimi për çdo lloj udhëtimi veror u bë një bast edhe më i madh për miliona britanikë pasi qeveria paralajmëroi se ato mund të anuloheshin derisa të përfundojnë vaksinimet.

  Zyrtarët më parë sinjalizuan se një udhëtim jashtë Britanisë mund të ishte i pamundur gjatë vitit 2021, ndërsa ministri i Transportit në Mbretërinë e Bashkuar, Grant Shapps, thotë se tani edhe pushimet brenda vendit mund të konsiderohen si të pamundura.

  “Derisa të njohim vijimin e bllokimit, të cilën nuk mund ta dimë derisa të kemi më shumë të dhëna, më shumë informacion mbi vaksinat gjithashtu, ju lutem mos rezervoni pushime,” tha Shapps gjatë një interviste në BBC, raporton A2.

  Ai vijoi duke thënë se ishte shumë herët për të folur rreth kufizimeve që do të ishin në fuqi gjatë verës, duke këshilluar udhëtarët “të mos bëjnë asgjë” derisa gjërat të jenë më të qarta.

  Paralajmërimi konsiderohet si një zhgënjim për shumë pushues në Mbretërinë e Bashkuar, të cilët kishin shpresuar që procesi i shpejtë i vaksinimit do t’iu hapte rrugën për pushime jashtë vendit më vonë gjatë vitit.

  Britania e Madhe, ka një nga nivelet më të larta të vdekjeve nga Covid-19 në botë, me gati katër milionë raste dhe 114,066 viktima nga 9 Shkurti. Vendi ka rritur kufizimet kufitare për shkak të shfaqjes së varianteve të reja të virusit të gjetura në Mbretërinë e Bashkuar dhe Brazil.

  Më herët, Ministri i Shëndetësisë Matt Hancock njoftoi se udhëtarëve që vijnë nga 33 vende ,të cilëve u kërkohet të izolohen në hotel do të tarifohen me 1750 paund për ushqim, akomodim, transport dhe testim. Hancock paralajmëroi se njerëzit që përpiqen të shmangin rregullat e karantinës në hotel mund të përballen me 10 vjet burg.

  Petrol Company sërish troket në dyert e Shtëpisë së Pleqve për Ramazan
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Ish-ambasadorin amerikan Gjermani dhe ish- i dërguar i SHBA-së për Ballkanin, Richard Grenell, ka një shans të mirë për t'u bërë Sekretar...
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Kai Trump, mbesa adoleshente e ish-presidentit të SHBA-së, Donald Trump, bëri një paraqitje të papritur në Konventën Kombëtare Republikane më 17 korrik,...
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Ish-presidenti amerikan, Barack Obama, privatisht ka shprehur shqetësime te demokratët lidhur me kandidaturën e presidentit Joe Biden, dhe Nancy Pelosi privatisht e...
  Të tjera
  Sport18 Korrik 2024
  Llapi është mposhtur në “Zahir Pajaziti” edhe në ndeshjen kthyese nga Wisla Krakowa në kuadër të kualifikimeve për Europa League. Pjesa e...
  Lajme18 Korrik 2024
  Artan Hajrizi vëllai i Faton Hajrizit i cili po dyshohet për vrasjen e një polici në Serbi, ka treguar se si vëllai...
  Lajme18 Korrik 2024
  Arbër Rexhaj, deputet i VV-së, ka thënë se i dyshuari për vrasjen e një polici serb në Serbi, është kriminel që ka...
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Një familje e cila raportohet të jetë nga Maqedonia e Veriut, ka pësuar aksident të tmerrshëm në afërsi të Leskovcit ndërsa po...
  Lajme18 Korrik 2024
  Autoritetet në Serbi kanë nisur sot në orën 19:00 kërkimet edhe me helikopterë mbi zonën ku ndodhi vrasja e mbrëmshme e policit....
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka refuzuar bisedimet për arritjen e një marrëveshjeje me Rusinë, pa miratimin e Kievit, pasi kryeministri hungarez, Viktor...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.