×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Në Bosnjë Hercegovinë, fshatarët mbrojnë lumenjtë e tyre

  FrontOnline
  03 Korrik 2020

  Në luginën Neretvica në Bosnje, banorët po tentojnë të mbrojnë lumin e tyre kundër një plani për të ndërtuar hidrocentrale të vogla.

  Beteja po intensifikohet në vendin ballkanik me 260 lumenj, ku rreth 100 hidrocentrale kanë filluar të ndërtohen 15 vitet e fundit dhe disa qindra të tjerë janë planifikuar.

  Safet Sarajlic, lider i lëvizjes kundër ndërtimit të hidrocentraleve, thotë se hidrocentralet cënojnë jetën e përditshme të banorëve.

  “Ka më shumë se 35-40 komunitete këtu. Njerëzit jetojnë me lumenjtë dhe nga lumenjtë. Nëse ata na i marrin ata, duhet të largohemi nga këtu.

  Në ato zona ku janë ndërtuar hidrocentrale të vogla, jeta siç ishte më parë, nuk ekziston më. Shtretërit e lumenjve janë tharë tërësisht. Për më shumë se 100 hidrocentrale të vogla që operojnë tani ka 200 deri në 300 kilometra shtretër lumenjsh në të cilët jeta është vrarë në mënyrë që pronarët të fitojnë sa më shumë – thonë aktivistët.

  Por banorët lokalë këtu, thonë se nuk do të lejojnë ndërtimin e hidrocentraleve.

  “Ata nuk do të ndërtojnë kurrë këtu. Nuk ua jap pronën time. Nuk do të mund të kalojnë në asnjë pëllëmbë tokë nga këtu deri tek lumi. Unë do të luftoj deri në fund”

  Edhem Bicakcic, ndërtues hidrocentralesh, thotë se kanë ndërtuar dhe kanë vënë në funksionim për investitorë të ndryshëm 45 stacione të vogla hidroenergjitike në Bosnjë Hercegovinë por edhe në Shqipëri dhe aktualisht po punojnë në mal të zi dhe serbi. Dhe sipas tij, të gjitha këto ndërtime janë realizuar pa protesta të banorëve, pa ndërprerje punimesh dhe në pajtim me standardet ambientalistë. Për zyrtarët lokalë në Bosnje, studimet e kryera tregojnë se pasojat e hidrocentraleve të vogla në natyrë janë të vogla në zonat ku janë ndërtuar. Por banorët, mendojnë ndryshe.

  EKSKULZIVE: Art Motion dhe Klan Kosova fitojnë të drejtën televizive të Superligës, Ligës së parë si dhe Kupës së Kosovës 
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky deklaroi se Ukraina do të bëjë gjithçka për të ruajtur mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe Evropës në...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Senati amerikan ka miratuar emërimin e James O’Brien si Ndihmës-Sekretar i Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike. O’Brien ka fituar besimin e 67...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Një turist slloven ka humbur jetën tragjikisht në Shkodër. Policia thotë se 65-vjeçari dyshohet se ka rënë aksidentalisht nga kalaja e Rozafës,...
  Të tjera
  Vip04 Tetor 2023
  Këngëtarja e njohur Violeta Kukaj është aktive në muzikë duke punuar për projekte të shumta. Por këngëtarja kohës së fundit nuk është...
  Lajme04 Tetor 2023
  Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Armend Muja vlerëson se rreziku në veri ende nuk ka kaluar. Ai thotë se integriteti territorial i Kosovës...
  Lajme04 Tetor 2023
  Vetura me targa serbe me akronime të qyteteve të Kosovës qarkullojnë ende nëpër rrugët e veriut. Targa të tilla ilegale janë parë...
  Lajme04 Tetor 2023
  Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lutfi Haziri, ka thënë se kryeministri Albin Kurti i ka përjashtuar të gjithë nga procesi...
  Lajme04 Tetor 2023
  Analisti politik dhe avokati, Azem Vlasi, i hedh poshtë pretendimet nga Serbia se Milan Radoiçiq, i cili pranoi organizimin e sulmit terrorist...
  Lajme04 Tetor 2023
  Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Anton Quni, lidhur me sulmin terrorist në Banjskë, veri të Kosovës, më 24 shtator, ka...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.