×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Në Australi, mijëra njerëz protestuan kundër vaksinimit

  FrontOnline
  20 Nëntor 2021

  Disa mijëra njerëz dolën në rrugë sot për të protestuar ndaj detyrimit për të vaksinuar kundër Covid-19, ndërsa grupe më të vogla u mblodhën për të mbështetur masat që e kanë bërë vendin një nga më të vaksinuarit në botë.

  Gati 85 për qind e australianëve mbi moshën 16 vjeç janë vaksinuar plotësisht kundër koronavirusit deri më 19 nëntor. Ndërsa vaksinimi në vend është vullnetar, shtetet dhe territoret federale e kanë përshkruar vaksinimin si një detyrim për shumë profesione dhe kanë ndaluar disa aktivitete për të pavaksinuarit, si ushqimi në restorante ose shkuarja në koncerte.

  Duke brohoritur “Liri, Liri” dhe duke mbajtur tabela që shkruanin “Stop segregacionit tani”, disa mijëra kundërshtarë të vaksinimit marshuan nëpër qendrën e Melburnit, qyteti i dytë më i populluar i Australisë, i goditur më rëndë nga pandemia.

  Protestuesit u mblodhën edhe në Sydney, Brisbane dhe qytete të tjera, por nuk pati raportime për incidente. Një mbishkrim në Sidnei shkruante: “Jeta ime nuk është një qeveri, por një dhuratë nga Zoti”, sipas gazetës The Age. Protestat kundër vaksinimit kanë vazhduar për javë të tëra në Australi, ndërkohë që ndonjëherë ato mund të bëhen të dhunshme dhe të tërheqin grupe më të mëdha qytetarësh të zakonshëm, si dhe ultra të djathtë dhe teoricienët e konspiracionit./FrontOnline/

  Kush janë parakushtet efektivitetit dhe efiçiencës?
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni20 Korrik 2024
  Policia spanjolle ka thënë të shtunën se ka arrestuar tre hakerë prorusë, të dyshuar për kryerje të sulmeve kibernetike me qëllime terroriste,...
  Bota/Rajoni20 Korrik 2024
  Politikania ukrainase e ekstremit të djathtë dhe ish-deputetja, Irina Farion vdiq në spital nga plagët e marra në atentat pasi një sulmues...
  Bota/Rajoni20 Korrik 2024
  Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) është duke bërë thirrje për luftë kundër HIV-it dhe stigmës rreth tij, pak para një konference ndërkombëtare...
  Të tjera
  Lajme20 Korrik 2024
  Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, ka thënë se trupi i Faton Hajrizit, të vrarë nga policia serbe duhet të kthehet...
  Lajme20 Korrik 2024
  Agim Musliu nga instituti “Octopus” ka shkruar për atë që ka ndodhur në Serbi përgjatë këtyre tre ditëve, ku një polic serb...
  Lajme20 Korrik 2024
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka vizituar Festivalin Anibar që po mbahet në komunën e Pejës. Kurti qëndroi në Galerinë e Arteve...
  Lajme20 Korrik 2024
  Faton Hajrizi intervistën e fundit televizive e kishte dhënë para 10 muajve. Në të ai kishte rrëfyer se si ishte burgosur, e...
  Lajme20 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, është takuar me kryeministrin e Islandës, Bjarni Benediktsson, ku tha se ishte pikërisht Islanda, vendi që i...
  Lajme20 Korrik 2024
  Disa nga të burgosurit shqiptarë në Greqi, kanë njoftuar se kanë filluar një grevë urie. Ata thonë se këtë po e bëjnë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.