[wp-story]

Bota/Rajoni

Në 15 rajone të Francës ora e ndalimit nga nesër më e gjatë për dy orë

Në 15 rajone të Francës ora e ndalimit nga nesër më e gjatë për dy orë
16:30 | 01 Janar 2021

Në 15 rajone në veriperëndim dhe juglindje të Francës, shtetrrethimi do të fillojë dy orë më herët nesër, nga ora gjashtë pasdite, tha zëdhënësi i qeverisë, Gabriel Attal.

Atal i tha televizionit TF1 se një vlerësim i efektivitetit të kësaj mase do të bëhej brenda një jave, raporton Reuters.

Nëse situata epidemiologjike përkeqësohet në disa rajone, qeveria do të duhet të marrë masat e duhura, të cilat mund të nënkuptojnë futjen e bllokimit, thekson Atal.

Ai përsëriti se institucionet kulturore nuk do të hapen deri më 7 janar.

Me 2.620.425 raste të konfirmuara të virusit korona, Franca renditet e para në Evropën Perëndimore dhe e pesta në botë, dhe 64.632 njerëz kanë vdekur si rezultat i COVID-19 në vend deri më tani.

Masat kombëtare të karantinës kanë qenë në fuqi në Francë dy herë deri më tani. Në mes të dhjetorit, ato u lehtësuan, por restorantet dhe kafenetë janë ende të mbyllura. Nuk dihet ende se kur mund të rihapen, edhe pse 20 janari është data e përafërt.

Petrol Company në muajin e shenjtë të Ramazanit, dhuron pako ushqimore per familjet nevojtare në qytetin e Vitisë

Të tjera