×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Ndaluan eksportin e grurit, Ukraina ngre padi ndaj Polonisë, Hungarisë dhe Sllovakisë

  FrontOnline
  19 Shtator 2023

  Ukraina ka ndërmarrë veprime ligjore kundër Polonisë, Hungarisë dhe Sllovakisë për ndalimin e njëanshëm të eksporteve të grurit. Këto ndalime, Ukraina i ka cilësuar “shkelje të detyrimeve të tyre ndërkombëtare”.

  “Është thellësisht e rëndësishme për ne të dëshmojmë se shtetet anëtare nuk mund të ndalojnë importin e mallrave ukrainase. Kjo është arsyeja pse ne ngremë padi kundër tyre në OBT,” tha Julia Svyrydenko, zëvendëskryeministrja e parë e Ukrainës, në një deklaratë .

  “Ndërkohë, ne shpresojmë që këto shtete të heqin kufizimet e tyre dhe nuk do të duhet të sqarojmë marrëdhëniet në gjykata për një kohë të gjatë. Ne kemi nevojë për solidaritet dhe mbrojtje të interesave të fermerëve.”

  Padia, e paraqitur të hënën në mbrëmje përpara Organizatës Botërore të Tregtisë (OBT), vjen tre ditë pasi Komisioni Evropian arriti një marrëveshje me Kievin dhe hoqi kufizimet e përkohshme që kishte vendosur për drithërat ukrainas.

  Ndalimet u miratuan për herë të parë më 2 maj dhe u zbatuan për pesë shtete anëtare të Bashkimit Evropian të vendosura në periferi të Ukrainës: Polonia, Hungaria, Sllovakia, Rumania dhe Bullgaria.

  Këto vende bënë të ditur se rritja e papritur e sasisë së drithërave pa tarifa dhe me kosto të ulët nga Ukraina po ul çmimet për fermerët vendas duke bërë kështu dëm ekonomik.

  Sipas kufizimeve, katër produkte bujqësore ukrainase, gruri, misri, dhe farat e lulediellit, lejohen transit nëpër pesë pikat lindore, por nuk mund të qëndrojnë brenda tregjeve të tyre për konsum të brendshëm ose ruajtje./FrontOnline/

  Kush ështe kosovari THE VICTOR që synon tregun e jashtëm? (video)
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Dronët ukrainas kanë goditur një sistem të mbrojtjes ajrore S-400 Triumph pranë qytetit rus të Belgorodit. Mediet ukrainase raportojnë se sulmi është...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  60-vjeçari i arrestuar javën e kaluar për vrasjen e reperit Tupac Shakur doli për herë të parë në gjykatë të mërkurën në...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Një varkë prej druri e mbushur me 280 njerëz që mbërriti në ishullin Kanarie të El Hierro mendohet të jetë anija më...
  Të tjera
  Lajme04 Tetor 2023
  Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock nesër do të vizitojë Shqipërinë ku do të takohet edhe me ministrat e jashtëm të Kosovës...
  Lajme04 Tetor 2023
  Policia dhe Dogana e Kosovës kanë parandaluar kontrabandimin me mallra. Në rrugën malore të fshatit Malinë të Maqedonisë së Veriut që lidhet...
  Sport04 Tetor 2023
  Trepça ka fituar ndaj Tindastollit në kualifikimet për FIBA Europe Cup. Mitrovicasit fituan me rezultat 69:77. Mikaile Tmusic me 22 pikë dhe...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky deklaroi se Ukraina do të bëjë gjithçka për të ruajtur mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe Evropës në...
  Vip04 Tetor 2023
  Aktorja Julia Ormond e ka paditur producentin Harvey Weinstein për sulm seksual. Në padinë e ngritur të mërkurën dhe të siguruar nga...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Senati amerikan ka miratuar emërimin e James O’Brien si Ndihmës-Sekretar i Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike. O’Brien ka fituar besimin e 67...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.