×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  NATO: Rruga e Ukrainës drejt anëtarësimit, ‘e pakthyeshme’

  FrontOnline
  11 Korrik 2024

  Gjuha e NATO-s se rruga e Ukrainës drejt anëtarësimit në aleancë është “e pakthyeshme” përfaqëson një hap përpara, deklaroi zëvendëskryeministrja ukrainase, Olha Stefanishyna.

  “Është një mesazh shumë i fortë për anëtarësimin”, tha Stefanishyna.

  “Për më tepër, është sinjal i qartë për Rusinë dhe të ardhmen e Ukrainës”, shtoi ajo.

  Disa ekspertë thonë se anëtarësimi është garancia e vetme e sigurisë së Ukrainës, veçanërisht sepse shumica e territorit ukrainas do të mbulohej nga neni 5 i Traktatit të NATO-s, i cili siguron sulmi ndaj një aleati është sulm ndaj të gjithëve.

  “Nuk mjafton të thuhet se e ardhmja e NATO-s është në NATO”, tha ish-ambasadori i SHBA-së në NATO, Ivo Daalder.

  “Rusia nuk do të heqë dorë nga qëllimi i saj për të kontrolluar Ukrainën derisa Ukraina të integrohet në institucionet perëndimore – NATO dhe Bashkimin Evropian”, tha Daalder.

  “Është një mundësi e humbur për të mos ofruar anëtarësim në Ukrainë”, tha Ed Arnold, bashkëpunëtor i lartë kërkimor për Sigurinë Evropiane në Institutin Mbretëror të Shërbimit të Bashkuar (RUSI).

  “Ne nuk kemi kohë, kushdo mund të ndryshojë rrugën e Ukrainës, sepse gjuha në këtë samit nuk është ligjërisht e detyrueshme”, tha Arnold.

  “Trump mund ta ndryshojë atë nëse vjen në pushtet. Dhe ne e dimë se si Trump nuk i pëlqen marrëveshjet e njerëzve të tjerë, për të mos përmendur faktin që Trump ka një histori të keqe me Zelenskyn”, shtoi ai.

  Bëhet e ditur se si president i SHBA-së, Donald Trump u përpoq të shantazhonte presidentin e Ukrainës, Volodymyr Zelensky, duke i ndaluar mbështetjen ushtarake të SHBA-së për Ukrainën, nëse ai nuk krijonte një hetim fals për korrupsion për Hunter Biden – djalin e Joe Biden.

  Çështja çoi në shkarkimin e Trump pasi informatorët zbuluan aferën, shkruan euronews, përcjell Telegrafi.

  Ndryshe, aleatët e NATO-s rritën ndjeshëm kontributin e tyre në Ukrainë si pjesë e samitit të kësaj jave, për 75 vjetorin e aleancës, duke përfshirë dhjetëra sisteme mbrojtëse dhe një afat kohor për dorëzimin e aeroplanëve luftarakë F-16.

  “Të gjitha njoftimet për mbrojtjen ajrore dhe sistemet Patriot janë të rëndësishme, por jo si anëtarësimi në NATO”, tha Arnold.

  Një shqetësim midis vendeve që hezitojnë të mbështesin anëtarësimin e Ukrainës është përgjegjësia dhe rreziku i qartë që do të lindte me pranimin e një vendi që ndodhet në mes të një konflikti të armatosur intensiv.

  Megjithatë, ambasadori Daalder thotë se vetëm pjesët e padiskutueshme të Ukrainës do të mbulohen nga garancitë e Nenit 5.

  Zonat e pushtuara si Krimea, Donbasi dhe pjesë të lindjes së Ukrainës nuk do të mbulohen.

  “NATO-ja në të kaluarën ka dhënë garanci sigurie dhe ka sjellë anëtarë që kanë mosmarrëveshje territoriale”, tha Ivo Daalder.

  “Kjo nuk është diçka e re. Në vitin 1955, Gjermania Perëndimore u bë anëtare e NATO-s dhe në mënyrë të qartë u kuptua se Gjermania Lindore, e cila ishte ende një territor i diskutueshëm, nuk ishte pjesë e territorit të NATO-s”.

  Stefanishnya pajtohet se anëtarësimi në NATO është zgjidhja më e mirë, por në fund thotë se e vetmja garanci e vërtetë e sigurisë është nëse dhe kur Rusia pushon pushtimin brutal territorial dhe ndalon bombardimin e civilëve dhe objektivave civile.

  ”Ka shumë më tepër që na duhen. Dhe për sa kohë që njerëzit vdesin në Ukrainë, ne kurrë nuk do të ndihemi plotësisht të aftë të përgatitemi”, tha Stefanishyna.

  “Momenti kur asnjë ushtarë rusë nuk ndodhet në tokën ukrainase, ky do të jetë momenti ku ne do të mund të themi se njerëzit janë të sigurt”, përfundoi ajo.

  Siç raportohet, Kievit nuk i është ofruar një ftesë zyrtare për t’u bashkuar me aleancën, pasi nuk ka konsensus midis aleatëve për një përpjekje të tillë.

  Petrol Company sërish troket në dyert e Shtëpisë së Pleqve për Ramazan
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Zjarret janë ende aktive në malin Serta në Negotinë si dhe në Shtip në malin Ograzhden pranë kufirit bullgar. Ndërhyrjet si nga...
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  SPAK ka lëshuar disa urdhërarreste me vendim gjykate për inceneratorin e Tiranës. Operacioni për ekzekutimin e urdhërarresteve u krye nga agjentët e...
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Vala ekstreme e nxehtësisë ka bërë që temperaturat në pjesë të Evropës qendrore dhe jugore të arrijnë deri në 40 gradë celsius...
  Të tjera
  Lajme13 Korrik 2024
  Ministria e Infrastrukturës, Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor ka bërë të ditur se ka marrë masa idhur me qarkullimin e automjeteve në vend...
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Një depo nafte është përshirë nga zjarri në rajonin juglindor rus të Rostovit, pas një sulmi ukrainas me dronë mëngjesin e 13...
  Lajme13 Korrik 2024
  Kryetari aktual i Bujanocit, Nagip Arifi edhe pas mbajtës së zgjedhjeve të 3 qershorit, thotë se nuk janë mundësitë që shqiptarëve t’iu...
  Kronika13 Korrik 2024
  Një plagosje me armë zjarri ka ndodhur dje në fshatin Popolan të Suharekës. I dyshuari është dërguar në mbajtje, ndërsa viktima në...
  Lajme13 Korrik 2024
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, vizitoi për ngushëllime sot familjen Dehari në fshatin Sllupçan të Kumanovës. I shoqëruar nga ministra...
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskyy, u takua me kryeministrin e ri britanik Keir Starmer javën e kaluar në samitin e NATO-s në Uashington,...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.