×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  NATO po teston dronët nënujorë dhe inteligjencën artificiale për operacionet detare

  FrontOnline
  28 Shtator 2023

  Organizata e Traktatit të Atlantikut të Veriut po teston dronët nënujorë dhe inteligjencën artificiale për përdorim të mundshëm gjatë operacioneve detare, sipas Bloomberg.

  Katërmbëdhjetë vende të NATO-s, së bashku me Suedinë, po testojnë dronët detarë, sensorët dhe inteligjencën artificiale gjatë një stërvitje 12-ditore në brigjet e Portugalisë që përfundon të premten.

  Aleanca justifikon kryerjen e stërvitjeve të tilla me veprime të mundshme ruse në të ardhmen.

  Qëllimi është përgatitja për zbulimin e aktiviteteve të rrezikshme në lidhje me infrastrukturën nënujore, sipas Bloomberg.

  Siç tha Hans-Werner Wirmann, kreu i sektorit të mbrojtjes së infrastrukturës nënujore të NATO-s, inteligjenca artificiale mund të përdoret për të monitoruar lëvizjen e anijeve nëse ato kanë shkelur disa herë zonën kritike.

  Në të ardhmen, vetë kabllot me fibra optike do të jenë në gjendje të zbulojnë nëse diçka e tillë do të ndodhë./FrontOnline/

  KEDS: Erërat dhe reshjet e borës shkaktojnë dëme në rrjetin elektrik, disa zona mbesin pa rrymë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Policia Metropolitane e Las Vegasit tha se një sulmues i dyshuar në kampusin e Universitetit të Nevada, Las Vegas, “është lokalizuar dhe...
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Ministri britanik për Imigrim, Robert Jenrick ka dhënë dorëheqje të mërkurën, duke thënë se drafti i një legjislacioni qeveritar që parasheh jetësimin...
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Në mbledhjen e Këshillit të Ministrave të Shqipërisë sot miratuam Strategjinë e re të Sigurisë Kombëtare, e hartuar nga një grup pune...
  Të tjera
  Vip06 Dhjetor 2023
  Konkurrentja e Big Brother VIP Kosova, Alby në një bisedë me Edonën dhe Kaderin ka vazhduar të flasë mbi raportin e saj...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Ish-deputeti Ilir Deda ka folur për politikën kosovare në këto katër vjet, duke e konsideruar 14 shkurtin e vitit 2021 një datë që...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, ka thënë se pavarësisht progresit në dialog siç është Marrëveshja e Brukselit dhe ajo e...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Ditë më parë kryeministri, Albin Kurti kishe deklaruar se ekzistojnë grupe sikurse ato në Banjskë të cilat po përgatiten në Serbi, për...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka folur për situatën në vend, me theks të veçantë për sigurinë dhe...
  Vip06 Dhjetor 2023
  Banorja e Big Brother VIP Kosova, Kaderi ka pasur një bisedë të gjatë me konkurrenten tjetër të këtij formati, Edonën. Ajo ka...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.